Rus markaları, global markalar ve Türk markalarının Rus sosyal ağlarındaki dijital reklamlarının görünümü
Appearance of digital advertisements of Russian brands, global brands and Turkish brands in Russian social networks
  1. Tez No: 832815
  2. Yazar: MUSHFIG HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MELAHAT KALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu doktora tezinde Rus Sosyal Ağlarındaki 3 markanın yaptığı dijital reklamlar incelenecektir. Rusya'dan Lada markası, Tükiyeden Beko ve Global marka olarak ise AliExpressin dijital reklamları incelenecektir. Rus Sosyal Ağlarından meşhuru ve dünyada sık kullanılanı Telegramdır. Fakat Vk ve Ok'de bilinen sosyal ağlardır. Tezde bu sosyal ağlardaki reklamlar incelenmektedir. Rusya gibi çok farklı konuma sahip bir ülkede hangi tür reklam politikalarının yaptığı incelenecektir. Markların hangi tür tutum sağladıkları ve kendi hedef kitleri için nasıl bir strateji belirledikleri incelenmektedir. Ukrayna krizinden sonra Rusya'daki bir çok ünlü marka ülkeni terk etmiştir. Fakat Rusya ile ilişkileri iyi olan Çin devletini temsil eden AliExpress ve Türkiye devletini temsil eden Beko markaları Rusya'nı terk etmemiş ve aslında bu dönemde daha aktif reklam ve tanıtım çalışmaları yapmışlardır. Bu tezde Vkontakte, Odnoklassniki ve Telegram sosyal ağlarında yapılan dijital reklamlar incelenmektedir. Rusya'da reklam çok eskiden vardı. İster Çarlık ister SSCB isterse de şimdiki Rusya Federasyonu'nda reklamlar çok farklı şekillerde olsa da mevcut olmuştur. Fakat Rusların kendilerine ait sosyal ağların çıkmasıyla da markları Rusya'da onlara uyum sağlayarak yeni reklamlar yapmaya sevk etmiştir. Türkiye'de Rusçaya hakim akademisyenlerin sayı azdır. Bu sebepten bu konunu ele alarak ve ileri düzey Rusçanı kullanarak bu tez ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, digital advertisements made by 3 brands in Russian Social Networks will be examined. The digital ads of Lada brand from Russia, Beko from Takiye and AliExpress as the Global brand will be examined. Telegram is the most famous of Russian Social Networks and the most used in the world. But Vk and Ok are also known social networks. In this thesis, advertisements in these social networks will be examined. It will be examined what kind of advertising policies are made in a country with a very different location such as Russia. It will be examined what kind of attitude the brands provide and how they determine a strategy for their target audiences. After the Ukraine crisis, many famous brands in Russia left the country. However, AliExpress, which represents the Chinese state, which has good relations with Russia, and Beko, which represents the Turkish state, did not leave Russia and in fact carried out more active advertising and promotional activities during this period. In this thesis, digital advertisements on Vkontakte, Odnoklassniki and Telegram social networks will be examined. Advertising in Russia existed a long time ago. Whether in the Tsardom, the USSR or the present Russian Federation, advertisements have existed, albeit in very different forms. However, with the emergence of Russians' own social networks, brands have adapted to them in Russia, prompting them to make new advertisements. The number of academics who are fluent in Russian is few in Turkey. For this reason, this thesis will be written by considering this subject and using advanced Russian.