Cohabitation as a project for post-anthropocenic architecture:Strategizing for an urban symbiosis
Post-antroposenik mimari için bir proje olarak birlikte yaşam:Kentsel bir simbiyoz için stratejiler
  1. Tez No: 832852
  2. Yazar: ECE GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ekolojik stratejiler bir yandan giderek yaklaşan bir durma noktasına ulaşırken, diğer yandan Antroposen çağı akademide geniş çapta tanınırken, mimarlık disiplini, insanlığın gezegen ölçeğindeki bozulum etkileri ışığında taze yaklaşımlar arıyor. Bu noktada çevresel söylemdeki kayıp halka, düşünmenin en temelinden başlıyor. Bu söylem içinde, birlikte yaşama kavramı, ekoloji ve mimarlık arasındaki bağı birleştirmek, mimarlık için yeni bir sorumluluk alanı tanımlamak ve sistematik yağmalamadan ziyade pozitif inşaa uygulamaları kuran bir profesyonel etiği (yeniden) çerçevelemek için bütüncül bir model olarak ortaya çıkıyor. Post-antroposenik mimari için bir proje olarak birlikte yaşamayı kurgulamak için iki önerme tanınır; mimarlık doğaya aşkın değil, tamamen içkindir -bu nedenle ne insan ne de tasarım doğanın dışında, üstünde veya altında konumlandırılamaz- ve ikincisi, kentler habitatlardır, ve kent doğanın bir modifikasyonudur. Bu bağlamda, birlikte yaşama sözlüğü için üç ana tasarım eylemi tanımlanır; fonksiyonel simbiyoz, muktedir mimari ve entegre katılım, bu eylemler, kirli süreksizlik, üçüncü peyzaj ve yoğun kentsel olarak listelenen potansiyel kentsel saha koşullarına ilişkin ortaya çıkmaktadır. Bu eylemlerin ve birlikte yaşamanın Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kampüsü'ne pratik uygulaması için kampüsün eşsiz kentsel doğası ve mimari yoluyla bir arada yaşama potansiyeli mimarlık aracılığıyla irdelenecektir. Kampüste seçilen alanlar için birlikte yaşamanın üç tasarım eylemi uygulanmış ve ODTÜ için post-antroposenik mimari çerçevesinde cevabi tasarım stratejileri önerilmiştir. Böylelikle birlikte yaşama, mimariyi kolektif bir varoluş aracı olarak kullanarak Antroposen için bir proje olarak ele alınır.
Özet (Çeviri)
As ecological strategies reach an increasingly impendent halting point on one hand, and the Anthropocene is widely recognized in academia on the other, the discipline of architecture is seeking new approaches in light of the planetary-scale disruptions of humankind. Herein, the missing link in environmental discourse begins from the basis of thinking. Within this discourse, the notion of cohabitation emerges as a model to unify the nexus between ecology and architecture, define a new scope of responsibility for architecture, and reframe professional ethics for practices that positively construct, rather than systematically despoil. To construct cohabitation as a project for post-anthropocenic architecture, two propositions are recognized; architecture is not transcendent to, but entirely immanent to nature –therefore neither human, nor design is outside, above or beneath nature– and secondly, cities are habitats, and the city is a modification of nature. In this context, three main design acts are defined for the lexicon of cohabitation; functional symbiosis, capable architecture, and integrated engagement, that vary for potential urban field conditions unfolded as polluted discontinuity, third landscape, and densely urban. The Middle East Technical University (METU) Campus is then explored for the practical implementation of cohabitation via the campus's unique urbannature and potential for coexistence through architecture. The three design acts of cohabitation are used for the selected areas on campus, and responsive design strategies for the framework of post-anthropocenic architecture are proposed for METU. Cohabitation is thusly postulated as a project for the Anthropocene by utilizing architecture as a collective tool of existence.