Sucrose crystallization by using microwave-vacuum evaporation
Mikrodalga vakum evaporasyonu tekniği ile sakaroz kristalizasyonu
  1. Tez No: 832851
  2. Yazar: ÖZGE ILGIN İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Endüstride sükroz kristalizasyonu, geleneksel buharlaştırma yöntemleri ile, evaporatörler kullanılarak gerçekleştirilmekte ve bu da son ürün eldesinde çok uzun işlem süreleri ile sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra endüstride işlem verimi çok önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada, son ürünü daha kısa sürede elde edebilmek ve potansiyel olarak daha yüksek verim ile çalışabilmek amacıyla sükroz kristalizasyonu işlemi, özel olarak tasarlanmış bir mikrodalga vakumlu buharlaştırma sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Proses, pancar şurubu konsantrasyonundan başlamakta olup, kristal lapa oluşumuna kadar bir yarı – kesikli kristalizasyon prosesini laboratuvar ölçeğinde simüle edecek şekilde tasarlanmıştır. İşlemde kullanılan mikrodalga güç seviyesinin (%20, %30 ve %40) ve kristalizasyon aşamasında kullanılan besleme süresinin (5 ve 15 dakika) işlem verimi ve ürün özellikleri (kristal morfolojisi, kristalinite, parçacık boyutu, çözelti rengi ve bulanıklık ve L*a*b* renk değerleri) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Mikrodalga işleminin sükroz kristal morfolojisini ve kalite parametrelerini önemli ölçüde etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sucrose crystallization is carried out by conventional evaporation methods, using evaporators, resulting in very long processing times in the food industry. In addition, process efficiency is very important in this process. Therefore, in this study, the sucrose crystallization process was achieved using a tailor-made microwave vacuum evaporation system in order to obtain the final product with shorter processing times and with higher efficiency. The aim of the thesis is to design a semi-batch crystallization process on a laboratory scale starting from beet syrup concentration to crystal mash formation. The effects of the microwave power levels (20%, 30% and 40%) used in the process and the feeding time (5 and 15 minutes) used in the crystallization stage on the efficiency and finished product properties (crystal morphology, crystallinity, particle size, solution color and turbidity and L*a*b* color values) were investigated. Microwave treatment has been shown to affect the sucrose crystal morphology and quality parameters significantly.