Aktif ve sedanter liselilerde farklı vücut kompozisyonu ölçümleri arasındaki ilişki
The relationship between different body care measurements in active and sedentary high school students
  1. Tez No: 832863
  2. Yazar: MEHMET USLULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan araştırmalar sonucunda bu tezde; İnaktif erkekler, minimal aktif erkekler ve çok aktif erkeklerin vücut kompozisyon ölçümleri arasında farklı düzeylerde pozitif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca İnaktif kadınlar, minimal aktif kadınlar ve çok aktif kadınların vücut kompozisyon ölçümleri arasında farklı düzeylerde pozitif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Fiziksel aktif ve inaktif lise öğrencilerinin beden kitle indeksi, skinfold ve çevre ile biyoelektrik impedans ölçümleri arasında farklı düzeylerde ilişki olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, fiziksel aktivite düzeylerinde sınıflara göre erkek ve kadın katılımcılarda bir fark olmadığı saptanmıştır. Aktif ve inaktif lise öğrencilerinin değerleri karşılaştırıldığında ise erkek katılımcılarda boy uzunluğu, vücut kitle indeksi, vücut kitle indeksi grup, tanita yağ oranı, biseps skinfold, triseps skinfold karın skinfold, sup skapula skinfold, uyluk skinfold, 5 skinfold toplamı, egzersiz davranış aşaması ve IPAQ fiziksel aktivite değişkenlerinde aktif ve inaktif katılımcılar arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Aktif ve inaktif kadın katılımcıların karşılaştırılması sonucunda boy uzunluğu, vücut kitle indeksi, vücut kitle indeksi grup, bel çevresi, bel kalça oranı, tanita yağ oranı, biseps skinfold, triseps skinfold karın skinfold, sup skapula skinfold, 5 skinfold toplamı, egzersiz davranış aşaması ve IPAQ fiziksel aktivite değişkenlerinde aktif ve inaktif katılımcılar arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the researches, It was found that there was a positive relationship between body composition measurements of inactive men, minimally active men, and very active men at different levels. In addition, it was found that there was a positive relationship between body composition measurements of inactive women, minimally active women, and very active women at different levels. It was found that there was a relationship between body mass index, skinfold, circumference, and bioelectrical impedance measurements of physically active and inactive high school students at different levels. In this study, it was found that there was no difference in physical activity levels in male and female participants according to grades. When the values of active and inactive high school students were compared, it was found that there was a significant difference between active and inactive participants in height, body mass index, body mass index group, Tanita fat ratio, biceps skinfold, triceps skinfold, abdominal skinfold, sup scapula skinfold, thigh skinfold, the sum of 5 skinfolds, exercise behavior stage and IPAQ physical activity variables in male participants. As a result of the comparison of active and inactive female participants, it was found that there was a significant difference between active and inactive participants in height, body mass index, body mass index group, waist circumference, waist-to-hip ratio, Tanita fat ratio, biceps skinfold, triceps skinfold, abdominal skinfold, sup scapula skinfold, the sum of 5 skinfolds, exercise behavior stage, and IPAQ physical activity variables.