Acil servise zemin düşmesi nedenli başvuran geriatrik hastaların sonlanımı
Outcome of geriatric patients admitted to the emergency department due to ground level fall
- Tez No: 832864
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç:Yaşlılık, kronolojik olarak bakıldığında 65 yaş ve üzeri yaş grubu olarak ele alınmaktadır. Yaşlanmayla oluşan fizyolojik değişiklikler nedeniyle travma sonrası yaşlılarda gençlere göre daha olumsuz sonuçlar görülmektedir. İleri yaş, tek başına travmada mortalite ve morbitide artışı için risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı zemin düşmesi şikayeti ile acil servise başvuran geriatrik hastalarda risk faktörlerini, sonlanımlarını, mortalitelerini ve bunların ilişkisini ortaya koymaktır. Materyal / Metot:Çalışmamız 1 Kasım 2022 – 1 Şubat 2023 ayları arasında 3.basamak acil serviste prospektif olarak yapılan bir çalışmadır. Çalışmaya 65 yaş üzerinde zemin düşmesi ile başvuran hastalar dahil edilmiş olup onam vermeyen hastalar dahil edilmemiştir. Hastaların yaş gruplarına göre demografik özellikleri, travma bölgeleri, ek hastalıkları, düştükleri alan, acil servis sonlanımları, konsültasyon, görüntüleme, 24 saatlik ve 30 günlük mortaliteleri veri kayıt formuna kaydedildi. Elde edilen verilerle 24 saatlik ve 30 günlük mortaliteler arasındaki ilişkiye bakıldı. Tüm veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak kaydedildi. Analizlerde ki kare testleri kullanıldı. Sayısal değişkenler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerlerle niteliksel değişkenler ise sayı (n) ve yüzde (%) ile gösterildi. Kategorik değer alan değişkenler sayı (n) ve yüzde (%) ile verildi. Bulgular:1 Kasım 2022 – 1 Şubat 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servis'ine gelen 33750 başvurudan, 65 yaş ve üzeri olan 7554 hastadan zemin düşmesi yaşadığı tespit edilen 508 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 77.8±7.9 (aralık:65-103), yaş ortancası 78 (IQR:71-84) idi. Genç yaşlı sayısı 200 (%39.4), orta yaşlı sayısı 185 (%36.4), ileri yaşlı sayısı 122 (%31.5) idi. Çalışmaya dahil edilen 508 hastadan 353'ü (%69.5) kadın, 155'i (%30.5) erkekti. Kadınların yaş ortancası 78 (IQR: 71-84)erkeklerin yaş ortancası 78 (IQR:72-84) idi. Risk faktörleri ile 30 günlük sağkalım kıyaslandığında huzurevinde yaşayanların ve hareket etmek için yardıma ihtiyaç duyanların sağkalım sürelerinin daha az olduğu görüldü. Komorbiditelere bakıldığında ise 30 günlük sağkalım oranının demansı olan hastalarda daha az olduğu görüldü. Teze dahil edilen hastalarda alt ekstremite travması yaşayanların ölüm oranının daha fazla olduğu bulundu. Hastaneye başvuru sonrası servis yatışı yapılmayan hastalarda 30 günlük ölüm oranının arttığı görüldü. Ev dışında düşen hastaların ise baş-boyun travmasına daha yatkın olduğu bulundu. Sonuç:Geriatrik yaş grubunda, zemin düşmesi yüksek mortalite ve morbiditeye sahip bir nedendir. Hayat kalitesinin gelişmesiyle ülkemizde de yaşlı popülasyon giderek artmakta ve buna paralel olarak acil servise başvuran yaşlı hasta sayısı artmaktadır. Huzurevinde yaşayan, hareket ederken yardıma muhtaç olan hastalarda daha temkinli davranmalıyız. Bu şikayetle acil servislere başvuran hastaları daha iyi anlamak ve daha kapsamlı sonuçlar elde etmek için ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose:Old age is considered as the age group of 65 years and above, when viewed chronologically. Due to the physiological changes that occur with aging, more negative outcomes are seen in the elderly after trauma than in the young. Advanced age alone is a risk factor for increased mortality and morbidity in trauma. Having lower physiological reserves causes them to have difficulty in compensating for the stress of injury and to suffer more from any complications that may develop during the healing process. The aim of this study is to reveal the risk factors, outcomes, mortality and their relationship in geriatric patients who applied to the emergency department with the complaint of ground level fall. Material/Method:Our study is a prospective study conducted in the 3rd level emergency department between November 2022 and February 2023. Patients over 65 years of age who applied with a ground level fall were included in the study, but patients who did not give consent were not included. Demographic characteristics of the patients according to age groups, trauma areas, comorbidities, area of fall, emergency service outcomes 24 hours and 30-day mortality were recorded in the data recording form. All data were recorded using SPSS 24.0 program. Numerical variables were shown as mean, standard deviation, minimum and maximum values, and qualitative variables were shown as numbers (n) and percentage (%). Variables with categorical values were given with number (n) and percentage (%). Results:Between 1 November 2022 and 1 February 2023, 508 patients who were found to have experienced ground fall were included in the study, out of 33750 applications to Dokuz Eylül University Hospital Emergency Service and 7554 patients aged 65 and over. The mean age of the patients included in the study was 77.8±7.9 (range: 65-103), and the median age was 78 (IQR: 71-84). The number of young elderly was 200 (39.4%), the number of middle-aged was 185 (36.4%), and the number of advanced elderly was 122 (31.5%). Of the 508 patients included in the study, 353 (69.5%) were female and 155 (30.5%) were male. The median age of women was 78 (IQR: 71-84) and the median age of men was 78 (IQR:72-84). When the risk factors and 30-day survival were compared, it was seen that those living in nursing homes and those who needed help to move had a shorter survival time. Considering the comorbidities, it was seen that the 30-day survival rate was lower in patients with dementia. It was found that the mortality rate was higher in patients with lower extremity trauma included in the thesis. It was observed that the 30-day mortality rate increased in patients who were not hospitalized after admission to the hospital. It was found that patients who fell outside the home were more prone to head and neck trauma. Conclusion:In the geriatric age group, ground level falling is a cause with high mortality and morbidity. With the improvement of the quality of life, the elderly population is gradually increasing in our country, and in parallel, the number of elderly trauma patients who apply to the emergency department is increasing. We should be more cautious in patients who live in nursing homes and need help while moving. At the same time, we should approach lower extremity injuries more carefully. We think that further research is needed to better understand the patients who apply to the emergency services with this complaint and to obtain more comprehensive results.