Orta ve büyük ölçekli şirketlerde uygun PLM yazılımının seçilmesi ve seçilen PLM yazılımının şirketlere uygulanmasına ilişkin metodolojinin geliştirilmesi
A methodology recommendation for choosing suitable PLM software and implementation of chosen PLM software in medium and large-sized companies
  1. Tez No: 832866
  2. Yazar: EMRECAN MAKARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez, orta ve büyük ölçekli işletmelerin PLM (Product Lifecycle Management) yazılımını doğru bir şekilde seçmeleri ve uygulamaları konusunu ele almaktadır. PLM yazılımları genellikle şirketlerin beklediği faydaları sağlayamadığından âtıl duruma geçebilmektedir. Bu sorunun temel nedenleri, yanlış PLM seçimi ve PLM uygulama çalışmalarının belirli bir metodolojiye dayandırılmamasıdır. Bu bağlamda, bu tez, şirketlere sistematik ve başarılı bir PLM seçimi ve uygulaması için rehberlik edebilecek iki ayrı metodoloji geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, PLM olgunluk ölçümü, mevcut durum analizi, yol haritası hazırlama ve benchmark çalışması gibi farklı konularda da sistematik yaklaşımlar geliştirilmiştir. Geliştirilen sistematik yaklaşımlar ve metodolojiler şirketlere PLM konusunda rehberlik ederek sürecin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışma, şirketlere PLM süreçlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi ve yatırımlarının geri dönüşünün sağlanması için değerli bir kaynak sunmaktadır. Şirketler, bu rehberlik doğrultusunda PLM seçimi ve uygulamasını gerçekleştirerek, iş süreçlerini geliştirip verimliliklerini artırabilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the topic of correctly selecting and implementing PLM (Product Lifecycle Management) software in medium and large-scale companies. PLM software can often become dormant as it fails to deliver the expected benefits to companies. The main reasons for this problem are incorrect PLM selection and the lack of a specific methodology for PLM implementation efforts. In this context, the aim of this thesis is to develop two separate methodologies that can guide companies towards a systematic and successful PLM selection and implementation. To achieve this goal, systematic approaches have been developed in various areas, such as PLM maturity assessment, current state analysis, roadmap preparation, and benchmarking. The developed systematic approaches and methodologies will guide companies in the successful execution of the PLM process. This study provides a valuable resource for companies to effectively manage their PLM processes and ensure a return on their investments. By following the guidance provided, companies can improve their business processes and enhance their productivity through the selection and implementation of PLM.