Yaşlı popülasyonda kronik inflamasyonun işitme üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of chronic inflammation on hearing in the elderly population
  1. Tez No: 832867
  2. Yazar: NEZAKET TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bir ya da birden çok inflamatuar hastalığın/durumun varlığının ve kronik inflamasyon süresinin yaşlıların işitme işlevleri üzerine etkilerinin araştırılması. Katılımcılar ve Yöntem: Çalışma 60 yaş üstü otolojik hastalığı ve geçmişte ortaya çıkmış işitme kaybı öyküsü olmayan katılımcılarla gerçekleştirildi. Katılımcıların özgeçmişleri sorgulanarak kronik inflamatuar hastalıkları ile bu hastalıkların süreleri kaydedildi. Ayrıca sigara kullanımı kronik inflamatuar durum olarak kabul edilerek sigara kullanımı öyküsü süresiyle birlikte kaydedildi. Birden fazla inflamatuar hastalığı olanların en uzun süredir olan hastalığı 1. hastalık, daha sonra tanı konmuş olan hastalığı 2. hastalık ve diğerleri de sırasıyla 3. ve 4. hastalıklar olarak kaydedildi. Katılımcıların 125-18000 Hz arası işitme eşikleri ve konuşmayı ayırt etme skorları (SDS) tespit edildi. Hava kemik aralığı veya 8000 Hz'e kadar asimetrik işitmesi olanlar çalışmadan dışlandı. Çalışmaya katılımcı alınmasının ve veri toplanmasının sonlandırılmasının ardından katılımcılardan sigara içmemiş ve inflamatuar hastalığı olmayanlar sağlıklı kontrol grubu (Grup S) ve sigara içen veya inflamatuar hastalığı olanlar ise (Grup I) olarak sınıflandırıldı. Ayrıca, katılımcılar sigara kullanımı dahil inflamatuar hastalık sürelerine ve hastalık sayılarına göre de sınıflandırıldı. Frekansa özgü hava yolu işitme eşikleri ve konuşmayı ayırt etme skorları gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve işitme eşiklerinin yaş ve hastalık süresi ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 368'i (%63) kadın, 215'i (%37) erkek toplam 583 katılımcının yaşları 60-91 arasındaydı ve yaş ortalaması 67,566,08 idi. Grup S (n=65) ve Grup I (n=518)'daki katılımcıların yaş ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (P >0,05). Grup I'daki katılımcıların 146'sının sadece bir, 192'sinin iki, 114'ünün üç ve 65'nin dört inflamatuar hastalığı vardı. İki grupta tinnitus görülme oranları Grup S'de %18,46 ve Grup I'da %33,59'du (P = 0,000). Kronik inflamasyonu olan katılımcıların (Grup I) yüksek frekans işitme eşikleri sağlıklı katılımcılara (Grup S) göre daha yüksekti ve iki grup arasındaki farklar 12500 Hz, 14000 Hz ve 18000 Hz'de istatistiksel olarak anlamlıydı (P 0,05). Katılımcıların inflamatuar hastalık sayısının işitme eşiklerini ve konuşmayı ayırt etme skorlarını etkilemediği görüldü (P >0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the impact of inflammatory diseases/conditions and the duration of chronic inflammation on the hearing functions of elderly individuals. Participants and Methods: Participants aged 60 years and above, with no history of otological disease or hearing loss, were included in the study. Participants' backgrounds were assessed, and information regarding chronic inflammatory diseases and their duration was recorded. Smoking was also considered a chronic inflammatory condition, and smoking history along with its duration was documented. Among those with multiple inflammatory diseases, the longest-lasting disease was labeled as the 1st disease, the subsequent diagnoses as the 2nd disease, and so on. Hearing thresholds between 125 and 18,000 Hz and speech discrimination scores (SDS) were determined. Participants with air-bone gap or asymmetrical hearing up to 8,000 Hz were excluded. Following participant enrollment and data collection, non-smokers and those without inflammatory diseases were categorized as the healthy control group (Group S), while individuals who smoked or had inflammatory diseases were assigned to Group I. Additionally, participants were classified based on the duration of inflammatory diseases and the number of diseases, including smoking. Frequency-specific air conduction hearing thresholds and speech discrimination scores were statistically compared between groups, and the correlation between hearing thresholds, age, and disease duration was examined. Results: The study included a total of 583 participants, consisting of 368 (63%) women and 215 (37%) men, ranging in age from 60 to 91 years, with a mean age of 67,56 ± 6.08. There was no statistically significant difference in mean age between Group S (n=65) and Group I (n=518) (P>0,05). In Group I, 146 participants had one inflammatory disease, 192 had two, 114 had three, and 65 had four. The incidence of tinnitus in Group S was 18,46%, while in Group I, it was 33,59% (P=0,000). Participants with chronic inflammation (Group I) exhibited higher hearing thresholds at high frequencies compared to healthy participants (Group S), with statistically significant differences observed at 12,500 Hz, 14,000 Hz, and 18,000 Hz (P0,05). The number of inflammatory diseases did not significantly impact hearing thresholds or speech discrimination scores (P>0,05).