Fiberle güçlendirilmiş bulk fill kompozitler (FGBK) ile fiber postların kök kanalına bağlanma dayanımlarının termomekanik yaşlandırma yöntemiyle incelenmesi
Examination of the bond strength of fiber-reinforced bulk fill composites and fiber posts to root canal through thermomechanical aging method
- Tez No: 832877
- Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı adeziv sistemler kullanılarak kök kanalı içerisine yerleştirilen FGBK ile farklı siman sistemleri kullanılarak kök kanalına simante edilen fiber postların erken ve 5 yıllık termal yaşlandırma sonucu mikrogerilim bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Materyal-Metot: Kısa süre önce çekilmiş 56 adet benzer kök uzunluğu ve çapına sahip, tek köklü küçük azı ve kesici insan dişlerinin kron kısımları kök boyları 12 mm kalacak şekilde uzaklaştırıldı. Kalan diş köklerinin her birine kök kanal tedavisi işlemi yapıldı. Örnekler 24 saat distile su içinde 37 Co sıcaklıkta etüvde bekletildi. Daha sonra tüm diş köklerine kök ucunda 4 mm gütaperka kalacak şekilde aynı kalınlıktaki driller ile post yuvası hazırlığı yapıldı. Hazırlanan diş kökleri rastgele 4' e ayrıldı (n=14). Fiber postlar ilk gruba Panavia SA ile ikinci gruba Panavia V5 ile simante edildi. FGBK 3. gruba asit ön işlemi sonrası SE BOND kullanılarak, 4. gruba yalnızca SE BOND kullanılarak yapıştırıldı. Daha sonra bu dört grup kendi içinde 5 yıllık termal siklus işlemi uygulanan ve uygulanmayan olmak üzere 2 alt gruba daha ayrıldı (n=7). Tüm gruplardaki kökler koronal, orta ve apikal bölgelerden 2'şer örnek elde edilecek şekilde 1 mm kalınlığında kesilip toplam 336 örnek mikrogerilim bağlanma dayanımı testi için hazırlandı. Hazırlanan numuneler siyanoakrilat yapıştırıcı kullanılarak mikrogerilim test cihazının hareketli olan iki ucuna yapıştırıldı. Ardından örnekler kafa hızı 0.5 mm/dk olarak ayarlanan cihazda gerilim kuvvetine maruz bırakıldı. Her bir örnek için kopma değeri Newton cinsinden kaydedildi. Kaydedilen değerler megapaskal cinsine dönüştürülmek amacı ile örneklerin bağlanma yüzey alanına bölündü. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS V23 ve Rstudio v2022.12.0 programları ile yapıldı. İstatistiksel analiz için Shapiro-Wİlk, iki yönlü Robust ANOVA testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to comparatively examine the microtensile bond strengths of fiber-reinforced bulk fill composites placed in the root canal and fiber posts cemented to the root canal using different adhesive and cement systems, after early and 5-year thermal aging. Materials and Methods: Recently extracted 56 single-rooted human premolar and incisor teeth with similar root length and diameter were prepared by removing the crown portion, leaving a 12 mm root length. Root canal treatment was performed on all remaining root segments. The specimens were stored in distilled water at 37°C in an incubator for 24 hours. Subsequently, post space preparations were made in each root segment using drills with the same thickness, leaving 4 mm of gutta-percha at the root apex. The prepared root segments were randomly divided into 4 groups (n=14). Fiber posts were cemented with Panavia SA in the first group, and with Panavia V5 in the second group. Fiber-reinforced bulk fill composite was bonded to the third group using SE BOND after acid etching, and to the fourth group using only SE BOND. Then, these four groups were further divided into 2 subgroups (n=7) based on whether they underwent 5-year thermal cycling or not. All root segments in the groups were sectioned at coronal, middle, and apical regions to obtain 2 samples each, with a thickness of 1 mm, resulting in a total of 336 samples prepared for microtensile bond strength testing. The samples were bonded to the movable ends of the microtensile testing device using cyanoacrylate adhesive. Then, the samples were subjected to tensile force at a crosshead speed of 0.5 mm/min. The failure values in Newton were recorded for each sample. The recorded values were converted to megapascals by dividing them by the bond area of the samples. The data obtained from the study were analyzed using IBM SPSS V23 and Rstudio v2022.12.0 software. Shapiro-Wilk and two-way Robust ANOVA tests were used for statistical analysis. The analysis results were presented as mean ± standard deviation and median (minimum-maximum).