Akyatan yuvalama kumsalında farklı yuva karakteristiğine sahip yuvalardan çıkış yapan yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas L., 1758) yavrularının cinsiyete dayalı yavru morfolojilerinin araştırılması
Investigation of sex-based hatchling morphology of green sea turtle(Chelonia mydas L.,1758) hatchlings emerging from nests with different nest characteristics on akyatan nesting beach
  1. Tez No: 832880
  2. Yazar: SERHAT SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN YILMAZ, DOÇ. DR. BEKTAŞ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Deniz kaplumbağalarında cinsiyet oranı popülasyon dinamiği için önemli bir parametredir. Ancak deniz kaplumbağalarında yavruların cinsiyetlerini belirlemek zordur ve araştırmacılar yavru populasyonlarında cinsiyet oranlarının ölçülmesi için farklı teknikler kullanmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, farklı sıcaklıklarda, derinliklerde ve denize uzaklıklarda kuluçka olmuş yavruların klasik morfometri ve geometrik morfometri analizi ile aralarındaki anlamlı farklılıkların olup olmadığı test edilmiştir. Toplam 140 yavrunun klasik morfometri için 11 karakterinin ölçümü ile ve geometrik morfometri analizi için karapas ve plastorn vücut bölgelerinde 48 landmark noktası ile çalışılmıştır. Bu şekilde elde edilen veriler çoklu varyans analizi (MANOVA), ayrımcı fonksiyon analizi (DFA) ve temel bileşenler analizi (PCA) analizi ile test edilmiştir. Klasik morfometri ve geometrik morfometri analizleri sonucunda farklı sıcaklıklarda, derinliklerde ve denize uzaklıklarda kuluçka olmuş yavrular birbirlerinden ayrım göstermemiştir. Bunun nedenleri arasında farklı yuva özelliklerine sahip yuvalarda kuluçka olmuş yavruların doğru cinsiyeti temsil etmemesi olabileceği gibi farklı yuva özelliklerine sahip yuvaların yavruları arasında morfolojik bir farklılığın olmaması olabilir. Kontrollü deneyler ve daha çok örnek sayısı ile yeni çalışmaların planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The sex ratio of sea turtles is an important parameter for population dynamics. However, in sea turtles, it is difficult to determine the sex of the hatchlings, and researchers use different techniques to measure sex ratios in hatchling populations. In this thesis, it has been tested whether there are significant differences between the hatchlings at different temperatures, nest depths and nest distances to the sea by classical morphometry and geometric morphometry analysis. A total of 140 hatchlings were studied by measurement of 11 characters for classical morphometry and 48 landmark on carapace and plastorn body regions for geometric morphometry analysis. The data obtained in this way were tested with multiple variance analysis (MANOVA), discriminant function analysis (DFA) and principal component analysis (PCA). As a result of classical morphometry and geometric morphometry analyzes, hatchlings at different nest temperatures, nest depths and nest distances to the sea did not differentiate from each other. Among the reasons for this may be that the hatchlings in nests with different nest characteristics do not represent the correct sex, or there is no morphological difference between the hatchling of nests with different nest characteristics. It may be recommended to plan new studies with controlled experiments and more sample.