Seyhan Nehri'ndeki yumuşak kabuklu Nil kaplumbağasının (Trionyx triunguis) yuvalama biyolojisi ve ekolojisi
Nesting biology and ecology of the soft shell Nile turtle (Trionyx triunguis) in the Seyhan River
  1. Tez No: 663045
  2. Yazar: MURAT DAĞGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, 2019 üreme sezonunda Seyhan Nehri kenarı kum tepelerinde tespit edilen 10 adet Trionyx triunguis yuvasında gerçekleştirilmiştir. Bu yuvalar memeli tahribatına karşı aynı yuva özellikleri (derinlik ve çap) kullanılarak Akyatan Kumsalı'na transfer edilmiştir. Taşınan yuvalarda ortalama kuluçka büyüklüğü 37 yumurta, yuva derinliği 43,4 cm ve yuva çapı 17 cm'dir. Yumurtaların ortalama çapı 33,6 mm ve ağırlığı 21,5 g' dır. Yuvalar yumurta çapı ve ağırlığı bakımından anlamlı farklılıklar göstermiştir. Yuva derinliği toplam yumurta sayısı ile pozitif bir korelasyon göstermiştir. On yuvadan toplam 366 yumurta sayılmıştır. Bu yumurtaların %7,65'inden yavru çıkışı gerçekleşmiş, geriye kalan yumurtaların %0.82'si döllenmemiş, % 91.53 (%82.79 erken, %6.28 orta ve %2.46 geç)'ü embriyonik safhada kalmıştır. Yumurtadan çıkan 28 yavru Seyhan Nehri'ne ulaştırılmıştır. Morfometrik ölçümleri alınan yavrularının karapas uzunluğu, karapas genişliği, plastron uzunluğu ve plastron genişliği ortalaması sırasıyla 43,15 mm, 42,19 mm, 33,61 mm ve 33,8 mm'dir. İki yuvadan çıkan yavruların 10 morfolojik karakterin 7'sinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yuva çapı, yavruların karapas uzunluğu, karapas genişliği, plastron uzunluğu, plastron genişliği, karapas yüksekliği, baş genişliği ve yavru ağırlığı ile güçlü bir pozitif ilişki göstermiştir. Bu çalışmadaki ve Dalyan popülasyonundaki T. triunguis yavruları karşılaştırıldığında incelenen 10 morfolojik karakterin 7'sinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 10 Trionyx triunguis nests situated in the dunes of the Seyhan River during the 2019 breeding season. These nests transferred to the same nest specifications (depth and diameter) in Akyatan Beach against mammal damage. Average clutch sizes in moved nests are 37 eggs, nest depth 43.4 cm and 17.0 cm nest diameter. The average diameter of the eggs is 33.6 mm and the weight is 21.5 g. The nests differed significantly in terms of egg diameter and weight. Nest depth was positively correlated with the total number of eggs. The egg diameter and weight demonstrated a strong positive correlation. Totally, 366 eggs were counted in 10 nests. The 7.65% of these eggs hatched, 0.82% of the remaining eggs were not fertilized, 91.53% (82.79% early, 6.28% middle and 2.46% late stage) remained in the embryonic stage. The 28 hatchlings hatched from the eggs were transported to Seyhan River. The average of carapace length, carapace width, plastron length and plastron width of the hatchlings whose morphometric measurements are respectively taken as 43.15 mm, 42.19 mm, 33.61 mm and 33.8 mm. Significant differences were detected in 7 of 10 morphological characters of the hatchlings that came out of two nests. Nest diameter showed a strong positive correlation with the hatchlings' carapace length, carapace width, plastron length, plastron width, carapace height, head width, and hatchlings weight. When the hatchlings of T. triunguis in this study and the Dalyan population were compared in terms of 10 morphological characters, significant differences were found in 7 of them.