Sub-6 GHZ 5G MIMO antenna
6 GHZ altı 5G çok girdili çok çıktılı anten
  1. Tez No: 832892
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında, 5G Yeni Radyo baz istasyonları için özel olarak tasarlanmış 6 GHz altı Çok Girdili Çok Çıktılı (MIMO) anten dizisinin tasarımı ve optimizasyonuna odaklanmaktadır. Azalan gecikme süresi, iyileştirilmiş enerji verimliliği, artan bağlantı yoğunluğu ve daha yüksek veri hızları gibi 5G teknolojilerinin benzersiz özellikleri; ağ yoğunlaştırma, bant genişliği geliştirme ve spektral verimlilik iyileştirme kavramlarıyla sağlanır. Çeşitlilik veya çoğullama için birden fazla anten içeren MIMO teknikleri, 5G sistemlerinin potansiyelini daha da güçlendirir. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı, Avrupa'daki 5G uygulamaları için belirlenmiş olan n78 bandında (3,3 - 3,8 GHz) çalışan bir MIMO anten dizisini tasarlamak ve optimize etmektir. Araştırma, anten dizisi tasarımını, ışıma örüntüsü sentezini, simülasyonlar yoluyla performans optimizasyonunu, prototip geliştirmeyi ve kapsamlı performans değerlendirmesini kapsamaktadır. Çalışma kapsamında, eleman sayısı, eleman aralığı ve dizi geometrisi irdelenerek 84 anten dizisi geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the design and optimization of a Sub-6 GHz Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) antenna array tailored for 5G New Radio base stations. The unique attributes of 5G technologies, such as reduced latency, improved energy efficiency, increased connection density, and higher peak data rates, come hand in hand with the concepts of network densification, bandwidth enhancement, and spectral efficiency improvement. MIMO techniques, involving multiple antennas for diversity or multiplexing, further amplify the potential of 5G systems. The primary objective is to design and optimize a MIMO antenna array operating at the n78 band (3.3 - 3.8 GHz), which is designated for 5G applications in Europe. The research encompasses antenna array design, radiation pattern synthesis, performance optimization through simulations, prototype development, and comprehensive performance evaluation. The study targets an 84 antenna array configuration, exploring element number, spacing, and array geometry.