Reconfigurable MIMO antenna array based metamaterials for 5G and other modern wireless communication networks
5G ve diğer modern kablosuz iletişim ağları için yeniden yapılandırılabilir MIMO anten dizisi tabanlı metamateryaller
  1. Tez No: 890312
  2. Yazar: HUMAM NEAMAH HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ATASOY, PROF. DR. TAHA A. ELWI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çok girişli çok çıkışlı (MIMO), spektral verimliliği artırma, veri verimini artırma ve sistem güvenilirliğini artırma yeteneği nedeniyle çağdaş iletişim ağlarında yaygın olarak kullanılan önemli bir kablosuz tekniktir. MIMO sistemleri, hem verici hem de alıcı uçlarında birden fazla anten kullanarak, uzamsal çeşitlilik ve çoğullamadan yararlanarak aynı frekans bandında birden fazla veri akışının eşzamanlı iletilmesine olanak tanır. Bu yalnızca kapsama alanını iyileştirmekle ve kablosuz ağların menzilini genişletmekle kalmaz, aynı zamanda solma ve parazitin etkilerini de azaltarak daha yüksek veri hızları ve gelişmiş sinyal kalitesi sağlar. MIMO teknolojisi LTE, Wi-Fi ve 5G gibi çeşitli kablosuz standartların ayrılmaz bir parçasıdır ve daha hızlı, daha güvenilir kablosuz iletişim için sürekli artan talebin karşılanmasında önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, bu tezde dört tasarım tanıtılmıştır. İlk tasarım, 5G alt 6GHz bantları üzerindeki MIMO uygulamaları için önerilen baskılı tek kutuplu anten dizisiydi. İyi bir kazanıma ve olağanüstü bir eşleşen empedans bant genişliğine sahiptir, |S_11|
Özet (Çeviri)
Multi-input multi-output (MIMO) is a pivotal wireless technique extensively employed in contemporary communication networks due to its ability to enhance spectral efficiency, increase data throughput, and improve system reliability. By utilizing multiple antennas at both the transmitter and receiver ends, MIMO systems exploit spatial diversity and multiplexing, allowing for the simultaneous transmission of multiple data streams within the same frequency band. This not only improves coverage and extends the range of wireless networks but also mitigates the effects of fading and interference, resulting in higher data rates and improved signal quality. MIMO technology is integral to various wireless standards such as LTE, Wi-Fi, and 5G, playing a crucial role in meeting the ever-growing demands for faster, more reliable wireless communication. In this work, four designs have been introduced in this thesis. The initial design was a printed monopole antenna array that is suggested for MIMO applications over 5G subs-6GHz bands. It has a good gain and an outstanding matching impedance bandwidth, |S_11|