Topology error identification with limited number of measurements in power distribution systems
Sınırlı sayıda ölçüm bulunan güç dağıtım sistemlerinde topoloji hatası tanılaması
- Tez No: 832895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektrik enerjisi modern insan için vazgeçilmez olmuştur. Geleneksel olarak elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtım olmak üzere farklı şebeke seviyelerinden oluşmaktaydı. Elektriğin üretimi ve dağıtımı iç içe değildi. Dağıtım şebekesi operatörü gücün tek yönlü akması ve yüklerin sabit olmasından dolayı şebekeyi detalı bir şekilde izlemeye gerek duymuyordu. Ancak, yenilenebilir enerji kaynaklarının popüleritelerinin artması ile elektrikli araçlar gibi mobil yüklerin sayısının artması, şebeke seviyelerinin rollerini de iç içe geçirdi. Bu yenilikler, operatör iş olanakları getirmesinin yanı sıra yeni zorluklar da getirerek operatörün durumsal farkındalığını arttırması zorunlu kıldı. Durumsal farkındalığı arttırmak için yük akış analizi ve durum kestirimi yapılması gerekmektedir. Bu analizleri yapabilmek için operatör hem parametreleri hem de kesici durumlarını tamamiyle doğru bildiği bir topoloji bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Güç dağıtım sistemlerinde günlük olarak birçok kesici manevrası meydana gelmektedir. Ancak, bütün kesiciler durumlarını ileten bir iletişim cihazına sahip değildir. Sahip olsalar dahi iletişim hatalarından veya başka arızalardan dolayı doğru durum bilgisini aktaramayabilirler. Ayrıca zamanda doğru bir durum kestirim analizi yapabilmek için sahada yeterli sayıda ölçüm bulunmalıdır. Bara sayısı bakımından büyük bir sistem boyutuna sahip olan dağıtım sistemlerinin bütün elemanlarında bir ölçüm cihazı bulunmamaktadır. Cihazın bulunduğu yerlerde ise her zaman iletişim cihazları bulunmamakta. Bu tez sınırlı sayıda ölçüm bulunan dağıtım sistemleri için kesici durumlarındaki uyumsuzlukları bulmak adına direkt yük analizi ve ağırlıklı en küçük mutlak değerler durum kestirim algoritmasını kullanan bir metod önermektedir
Özet (Çeviri)
Electricity has become an indispensable part of the modern human. Traditionally electricity was generated, transmitted and distributed in different grid levels. Generation and distribution of electricity was not intertwined. Monitoring the distribution network was not necessary as the power was flowing unidirectionally and the loads were stationary, meaning that the distribution system operator had enough information to operate the system. However, with increasing popularity of renewable energy sources and mobile load technologies such as electric vehicles, the roles are not clearly defined for each grid level. These new advancements also bring new challenges and business opportunities for distribution system operator. The operator should improve its situational awareness on the system by conducting several analysis such as power flow or state estimation. Both of these methods rely on correct topology both in terms of parameters and switch statuses. Several switching actions occur daily in power distribution systems. Not all switches are equipped with communication devices that relay the current switch status. Even if the switches are equipped with communication devices, due to malfunctions or communication errors the known switch status might be different than the actual switch status. Moreover, state estimation also requires redundant number of measurements which are not available in distribution level. Due to large system size in terms of bus number, not all elements of the system are equipped with both measurement instruments and devices to telemeter the gathered measurements. This thesis proposes a method for power distribution system with limited measurements to identify switch status mismatches using Direct Load Flow (DLF) and Weighted Least Absolute Values (WLAV) estimator.