İmpulsif q-fark denklemlerinin saçılım ve spektral özellikleri
Spectral and scattering properties of impulsive q-difference equations
- Tez No: 832894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYGAR KÜÇÜKEVCİLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, sınır koşulları spektral parametre içeren impulsif q-fark denklemleri tarafından üretilen iki sınır değer problemlerinin saçılım ve spektral özelliklerini içermektedir. İlk olarak, birinci impulsif sınır değer probleminin Jost çözümü ve saçılım çözümleri elde edilmiştir. Bu çözümler yardımı ile problemin Jost fonksiyonu ve saçılım fonksiyonu belirlenmiş ve saçılım fonksiyonunun temel üniterlik özelliğini sağladığı gösterilmiştir. Daha sonra ilgili sınır değer problemi için asimptotik eşitlik verilmiş, resolvent operatör ve sürekli spektrum incelenmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar bir örnek üzerinde tartışılmıştır. İkinci impulsif sınır değer probleminde, sınır koşulu ilk problemdeki gibi verilmesine rağmen impulsif koşul farklı olarak matris formda verilmiştir. Yeni problem (ikinci problem), bu koşullar ve bir q-fark denklemi kullanılarak oluşturulmuştur. İlk problem için incelenen tüm spektral ve saçılım özellikler bu problem için de incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu doktora tezinde üçüncü ve dördüncü bölümler tamamı ile özgündür. Son bölümde tezde elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of scattering and spectral properties of two boundary value problems generated by impulsive q-difference equations whose boundary conditions contain spectral parameter. Firstly, Jost solution and scattering solutions of the first impulsive boundary value problem are obtained. By the help of these solutions, Jost function and scattering function of the problem are determined and it is shown that the scattering function provides the basic unitary property. Then, an asymptotic equation for related boundary value problem is given, resolvent operator and continuous spectrum of the problem are examined. Moreover, obtained results are discussed on an example. In the second impulsive boundary value problem, although the boundary condition is given similar to the first problem, impulsive condition is given differently in matrix form. New problem (second problem) is created by using these conditions and a q-difference equation. All spectral and scattering properties examined for the first problem are also investigated for this second problem. In this Phd thesis, which consists of five chapters, the third and the fourth chapters are totally original. In the last chapter, the analysis of the results obtained in thesis is done.