Fault tolerant multi-algorithmic attitude determination and control system for small satellites based on Bayesian networks
Küçük uydular için Bayes ağlarına dayalı hata toleranslı çoklu algoritmalı yönelim belirleme ve kontrol sistemi
  1. Tez No: 832906
  2. Yazar: CANSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Küçük uyduların Yönelim Belirleme ve Kontrol Sisteminde (YBKS) görevin farklı aşamalarında yönelimi kestirmek ve kontrol etmek için birden fazla mod kullanılmaktadır. YBKS küçük uydulara özel kısıtlamalardan etkilendiğinden dolayı önemli bir alt sistemdir. Bu tezde birden fazla mod, yönelim kestirim ve kontrol algoritması kullanılarak yer gözlem uyduları için YBKS tasarımı yapılmıştır. Modlar arası geçişler eşik değerleri ve Markov zinciri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Markov zinciri Bellman optimizasyonu kullanılarak kontrol edilmiştir. Ek olarak, arıza/hata tespiti ve ayıklanması (HTA) Bayes ağı yardımıyla yapılmıştır. Bayes ağının kurulması ve olasılıkların belirlenmesinde uzman bilgisinden yararlanılmıştır. Algoritmaların ve modların performanslarının anlaşılması amacıyla simülasyon kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Attitude Determination and Control System (ADCS) in satellites uses different modes to estimate and control attitude during various mission phases. This subsystem is important subsystem for the small satellites allowing for addressing constraints specific to small spacecraft. This thesis presents an ADCS design for an Earth-observing small satellite, including different modes with controllers and estimators. Mode transitions are achieved using threshold values and a discrete state Markov Chain model, with Bellman optimization controlling the Markov chain. Additionally, a Fault Detection and Isolation (FDI) algorithm is proposed, utilizing a Bayesian Network (BN) constructed with expert knowledge. A simulation environment is created to evaluate the performance of the algorithms and modes.