Sınıf öğretmeni adaylarının matematiksel merakları ve matematik dersine yönelik başarı duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship pre-service elementary teachers' mathematical curious and sense of achievement towards the mathematics course
  1. Tez No: 832913
  2. Yazar: AYŞEGÜL KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI ÇEKİRDEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının matematiksel merakları ve matematik dersine yönelik başarı duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi, matematiksel merakları ile matematik dersine yönelik başarı duygularının sınıf düzeyi ve cinsiyete göre farklılaşma durumlarının tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, araştırmanın örneklemini Batı ve Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan beş üniversitede 2022-2023 akademik yılında, 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan 408 (290 kadın, 118 erkek) sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Sınıf öğretmeni adaylarının matematiksel merak düzeylerinin belirlenebilmesi için 5 dereceli likert tipinde, 22 maddeden oluşan 'Matematiksel Merak Ölçeği' (Toptaş, 2021), matematik dersine yönelik başarı duygularının belirlenebilmesi için Pekrun, Goetz ve Frenzel (2007) tarafından geliştirilen ve Elmalı Özsaray (2016) tarafından Türkçe' ye uyarlanan 5 dereceli likert tipinde, 19 maddeden oluşan 'Başarı Duyguları Ölçeği' kullanılmıştır. Sınıf Öğretmeni adaylarından toplanan veriler bilgisayar destekli bir istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler, katılımcıların sınıf düzeyi değişkenine göre matematiksel merak düzeylerinin değişmediği ancak cinsiyet değişkenine göre erkek öğretmen adaylarının lehine anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir. Ayrıca sınıf düzeyi değişkeni matematik dersine yönelik başarı duyguları üzerinde bir etkiye sahip değilken cinsiyet değişkeninin matematik dersine yönelik başarı duyguları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmeni adaylarının matematiksel merakları ile matematik dersine yönelik başarı duyguları arasında ise pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between pre-service primary school teachers' mathematical curiosity and their sense of achievement towards the mathematics course, and to compare of their mathematical curiosity and sense of achievement towards the mathematics course according to the grade level and gender. In line with the purpose of the research, relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research consists of 408 (290 woman, 118 man) pre-service elementary teachers studying in the 3rd and 4th grades in the 2022-2023 academic year at five universities in the Western and Eastern Black Sea Regions. The 'Mathematical Curiosity Scale' (Toptaş, 2021) consisting of 22 items in a 5-grade Likert type in order to determine the mathematical curiosity levels of the primary school teacher candidates, was developed by Pekrun, Goetz, and Frenzel (2007) to determine their sense of achievement for the mathematics lesson, by Elmalı Özsaray (2016). The 'Success Emotions Scale' consisting of 19 items in a 5-point Likert type adapted to Turkish was used. The analyzes showed that the mathematical curiosity levels of the participants did not change according to the grade level variable, but there was a significant difference in favor of male teacher candidates according to the gender variable. In addition, it was concluded that while the grade level variable did not have an effect on the feelings of achievement towards the mathematics lesson, the gender variable had a great effect on the feelings of achievement towards the mathematics lesson. It was found that there is a positive, significant and moderate relationship between the mathematical curiosity of the pre-service elementary teachers' and their sense of achievement towards the mathematics course.