Uluslararası farklı gen bankalarından bazı ekmeklik buğday genotiplerinin verim ve verim özelliklerinin fenotipik karakterizasyonu
The phenotypic characterization of yield and yield characteristics of some bread wheat genotypes from international different gene banks
  1. Tez No: 832926
  2. Yazar: BAHADIR AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYKUT TONK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karakterizasyon, istenilen özellikte genotiplerin elde edilebilmesi ve ıslah programlarında ebeveyn seçimi için ıslahçının yapması gereken en önemli işlemlerden biridir. Bu tez kapsamında, daha önce tamamlanan bir projede Rus buğday afidine dayanıklı olduğu belirlenen 52 buğday genotipi materyal olarak kullanılmış ve Ege Bölgesi kıyı şeridinde sıkça kullanılan çeşitlerinden olan Kayra, Cumhuriyet 75, Ziyabey ve Sagittario çeşitleri ise kontrol olarak yer almıştır. Augmented deneme desenine göre 2021-2022 yılı buğday yetiştirme sezonunda yetiştirilen genotiplerin; verim ve verim özellikleri, kalite özellikleri ve amino asit içerikleri değerlendirilerek bu genotiplerin fenotipik karakterizasyonu yapılmıştır. Genotiplerin elde edilen değerleri R ve R-Studio programları kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar istatistiksel veriler ile gösterilmiştir. Tez çalışması sonucunda incelenen genotiplerin buğdayda önemli zararlılardan biri olan Rus buğday afidine dayanıklılıkları da dikkate alınarak özellikle kontrol genotip olarak kullanılan bölge çeşitlerinden daha üstün değerlere sahip genotipler ileride yapılacak ıslah çalışmalarında materyal olarak kullanılabileceği saptanmıştır. Söz konusu bu genotiplerin buğday melezleme programlarında ebeveyn olarak kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Characterization is one of the most important procedures to be performed by breeders in order to obtain genotypes with desired traits and to select parents in breeding programmes. In this thesis, 52 wheat genotypes, which were determined to be resistant to Russian wheat aphid in a previously completed project, were used as material and Kayra, Cumhuriyet 75, Ziyabey and Sagittario varieties, which are frequently used in the coastal strip of the Aegean Region, were used as controls. Phenotypic characterization of these genotypes was carried out by evaluating yield and yield characteristics, quality characteristics and amino acid contents of the genotypes grown in the wheat growing season of 2021-2022 according to the augmented experimental design. The obtained values of the genotypes were evaluated using R and R-Studio programmes and the results were shown as statistical data. Consequently, it was determined that the genotypes with superior values than the regional varieties used as control genotypes can be used in future breeding studies, taking into consideration the resistance of the genotypes to Russian wheat aphid, one of the important pests of wheat. These genotypes were suggested to be used as parents in wheat breeding programmes.