Erken cumhuriyet döneminde modernleşme hareketleri ve muhafazakâr ideoloji
Modernization movements and conservative ideology in the early republican period
  1. Tez No: 832927
  2. Yazar: YASİN KÖSECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, modernleşme ve muhafazakârlık kavramları üzerinden Erken Cumhuriyet dönemindeki modernleşme hareketleri ve muhafazakâr ideoloji etkileşiminin dönemsel olarak incelenmesini ve karşılaştırılmasını konu edinmektedir. Çalışmanın amacı, dönemin modernleşme hareketleri ile bu modernleşme hareketleri içinde ortaya çıkan muhafazakâr ideolojinin etkileşimini analiz ederek bu ilişkiyi dönemsel olarak ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışmada, modernleşme ve muhafazakârlık konularında kavramsal bir çerçeve oluşturulmakta ve modernleşme ile muhafazakârlık arasındaki ilişkiye yer verilmektedir. Türk modernleşmesi ile muhafazakâr ideoloji arasındaki ilişki, dönemde öne çıkan muhafazakâr simalar üzerinden ortaya konulmaktadır. Erken Cumhuriyet dönemindeki modernleşme hareketleri ve muhafazakâr ideoloji etkileşimi dönemsel olarak incelenmektedir. Çalışmada Erken Cumhuriyet döneminin ilk dönemindeki modernleşme hareketlerinin muhafazakâr ideolojinin ortaya çıkmasını sağladığı ve etkilediği, sonraki dönemlerde ise bu etkileşimin karşılıklı olmakla birlikte muhafazakâr ideoloji lehine arttığı tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about periodically examining and comparing the interaction between modernization movements and conservative ideology in the Early Republic period through the concepts of modernization and conservatism. The aim of the study is to periodically reveal this relationship by analyzing the interaction of the modernization movements of the period and the conservative ideology that emerged within these modernization movements. In this context, the study creates a conceptual framework on modernization and conservatism and includes the relationship between modernization and conservatism. The relationship between Turkish modernization and conservative ideology is revealed through the prominent conservative figures of the period. The interaction between modernization movements and conservative ideology in the early Republic period is examined periodically. In the study, it is determined that the modernization movements in the first period of the Early Republic period enabled and influenced the emergence of conservative ideology, and in the following periods, this interaction was mutual but increased in favor of conservative ideology.