Bankacılık hizmetlerinde COVİD 19 salgınının tüketici davranışlarına etkisi: TRA 1 düzey 2 bölgesinde bir araştırma
The effect of the COVID 19 epidemic on consumer behavior in banking services: A research in TRA 1 level 2 region
  1. Tez No: 832929
  2. Yazar: SİBEL BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA SADAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID 19 salgını tüm dünyayı etkileyen küresel boyutta bir salgın niteliğindedir. Bu salgın insanlığı, yaşamı ve ekonomiyi derinden etkileyerek birçok değişim meydana getirmiştir. Bu değişimler; toplu organizasyonların kısıtlanması, eğitimin çevrim içi platformlara taşınması, seyahatlerin kısıtlanması ve alışverişin dijital platformlara taşınması vb. biçimindedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, TRA 1 Düzey 2 bölgesi içerisinde yer alan Erzincan, Erzurum ve Bayburt illerinde bankacılık işlemlerinde COVID 19 salgınının tüketici davranışlarına etkilerinin belirlenmesi ve elde edilen sonuçlarla bankaların sunmakta oldukları hizmetlerin tüketicileri ne yönde etkilediği tespit edilerek önerilerde bulunulmasıdır. Bu amacı gerçekleştirebilmek üzere tabakalı örneklem yöntemiyle 500 kişiye anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde basit doğrusal regresyon analizi, t testi, tek faktörlü varyans analizi (Anova) ve diğer tanımlayıcı istatistiksel analizlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında COVID 19 salgını algısının, internet ve mobil bankacılığın algılanan faydasıyla internet ve mobil bankacılığa yönelik tutum üzerinde anlamlı ve olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID 19 epidemic, which emerged in Wuhan, China in 2019, is a global epidemic that affects the whole world. This epidemic has caused many changes by deeply affecting humanity, life and economy. These changes are; the restriction of collective organizations, the transfer of education to online platforms transportation, restriction of travel and transfer of shopping to digital platforms. In this context, the aim of the study is to determine the effects of the COVID 19 epidemic in the provinces of Erzincan, Erzurum and Bayburt, which are located in the TRA 1 Level 2 region, and to make suggestions to determine the usage of the banks and the consumers. In order to achieve this aim, a survey was conducted with 500 people using the convenience sampling method. Simple linear regression analysis, t test, single factor analysis of variance (Avona), tukey test and other descriptive statistical analyzes were used in the analysis of the data obtained. Considering the results of the research, the perception of the COVID 19 epidemic has a significant and positive effect on the perceived benefit of internet and mobile banking and the attitude towards internet and mobile banking.