Samsun'un büyükşehir olma sürecindeki siyasal, ekonomik ve toplumsal dönüşümlerin analizi (1990-2000)
Analysis of political, economic and social transformations in the process of Samsun becoming a metropolitan municipality (1990-2000)
  1. Tez No: 832928
  2. Yazar: BERK METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında Samsun ilinin büyükşehir belediyesi statüsü kazanmasının şehirde oluşturduğu dönüşümler, gelişmeler ve bu süreçte Samsun yerel basınına yansıyan haberler ele alınmıştır. Çalışmalar yapılırken Samsun Büyükşehir Belediyesi arşivinde bulunan meclis raporları, TÜİK verileri, Milli Kütüphanede bulunan Samsun yerel basınından elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Ayrıca konumuzla ilgili telif ve tetkik eserlerden de yararlanılmıştır. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Tezimizin giriş bölümünde genel bir değerlendirme yapılmış olup I. bölümde Samsun tarihi ve geçmişten günümüze Samsun idari durumuyla alakalı bilgiler verilmiştir. II. bölümde Samsun ilinin büyükşehir statüsü olduğu dönem olarak 1990-2000 yılları ele alınmış ve büyükşehir belediyesi olmadan önce ve olduktan sonra şehirde yaşanan siyasal, ekonomik ve toplumsal dönüşümler ve gelişmeler incelenmiştir. III. bölümde Samsun'un büyükşehir belediyesi statüsü kazandığı dönemde yerel basına yansıyan haberler incelenmiş ve bu haberlerden örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the transformations and developments in the city of Samsun province gaining the metropolitan municipality status and the news reflected in the Samsun local press in this process are discussed. While the studies were being carried out, the parliamentary reports in the archive of Samsun metropolitan municipality, TUIK data, and the information obtained from the Samsun local press in the National Library were evaluated. In addition, copyright and research works related to our subject were also used. Our study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part of our thesis, a general evaluation has been made and in the first part, information about the history of Samsun and the administrative situation of Samsun from past to present is given. In the second part, the years 1990-2000 as the period when Samsun became a metropolitan municipality were discussed and the political, economic and social transformations and developments in the city before and after it became a metropolitan municipality were examined. In the third chapter, the news reflected in the local press during the period when Samsun gained the metropolitan municipality status were examined and examples of these news were presented.