Uşak ilinde çalışan hemşirelerin çalıştıkları kurumlara göre obezite ön yargılarının değerlendirilmesi
Work of nurses working in uşak province obesity prejudices according to institutions evalution
- Tez No: 832934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Obezitenin giderek yaygınlaşmasıyla toplumda obezite ön yargısı oranlarının da arttığı ortaya konmuştur. Ön yargı, medyada, iş hayatında, eğitim alanlarında, sağlık hizmeti verilen yerlerde, ikili ilişkilerde, sosyal alanlarda ayrımcılığa neden olmakta ve obez bireylerin yaşam kalitesini etkilemektedir. Sağlık çalışanları obez bireylerle birebir temasta ilk sırada olduklarından, Uşak ilinde aktif olarak çalışan hemşirelerin obez bireylere karşı ön yargılarını belirlemek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bu çalışma planlanmış ve yürütülmüştür. Gereç Yöntem: Çalışmamız15.03.2023-15.09.2023 tarihleri arasında Uşak il genelinde çalışan 112 hemşire ile yüz yüze anket çalışması şeklinde yapılmıştır. Anket sosyodemogrofik özelliklerin ve GAMS-27 Ölçeği'nin bulunduğu 2 bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizinde IBM SPSS.23 programı ve T testi, ANOVA testi, Ki-kare testi, Spearmans' rhokorelasyon testi kullanılmıştır. Linear Regresyon modeli kurulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda hemşirelerin obez bireylere karşı ön yargı oranı %50, ön yargıya eğilimli olanların oranı %35,7, ön yargısız olanların oranı %14,3 bulunmuştur. VKİ grupları ile kişilerin fiziksel görünümleri tanımlama şekilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (p0,05). Obezite ön yargı ölçek puanının bağımlı değişken kabul edildiği regresyon modeline göre, aylık gelir durumu, ölçek toplam puanını negatif düzeyde 6,6 kat etkilemekteydi (p=0.039). Sonuç:Obezite ön yargısı neden olduğu sonuçlar itibariyle ülkeleri yakından ilgilendiren bir sorundur. Çalışmamızda Uşak ilinde çalışan hemşirelerin obezite ön yargısının olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarında obezite ön yargısı bulunması obez bireylerin sağlık hizmetinden yararlanmalarında çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Obezite ve ön yargısı ile ilgili devletler bakanlıklar eliyle politikalar geliştirmeli, toplumun tamamını kapsayan bilgilendirme çalışmalarıyla obezite ön yargısını azaltmak amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been revealed that as obesity becomes increasingly widespread, the rates of obesity prejudice in society also increase. Prejudice causes discrimination in the media, business life, education, healthcare, bilateral relations and social areas, and affects the quality of life of obese individuals. This study was planned to determine the prejudices of the nurses working in the province of UĢak against obese individuals and to raise awareness, since healthcare professionals are in one-to-one contact with obese individuals. Materials and Methods: Our study was conducted in the form of a face-to-face survey with 112 nurses working throughout the province of UĢak between 03.15.2023 and 09.15.2023. The survey consists of 2 parts, including sociodemographic characteristics and GAMS-27 Scale. IBM SPSS.23 program and T test, ANOVA test, Chi-square test, Spearmans' rho correlation test were used to analyze the data. Linear Regression model was established. Results: In our study, the rate of nurses' prejudice against obese individuals was found to be 50%, the rate of those prone to prejudice was 35.7%, and the rate of those without prejudice was 14.3%. There was no significant difference in the appearance analysis between participants' BMI values and obesity prejudice (p>0.05). According to the regression model in which the obesity bias scale score was accepted as the dependent variable, monthly income status negatively affected the scale total score 6.6 times (p=0.039). Conclusions: Obesity bias is a problem that closely concerns countries in terms of its consequences. In our study, it was determined that nurses working in UĢak had an obesity prejudice. Obesity bias in health workers causes various problems in the utilization of health services by obese individuals. Governments should develop policies and it should be aimed to reduce obesity prejudice.