Derin karıştırma kolonlarının sayısal analizi
Numerical analysis of deep mixed columns
- Tez No: 833010
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında çakışan derin karıştırma kolonlarından oluşan duvar tasarımında kolon bindirme oranının ve bindirme bölgesi kalitesinin sistemin davranışına ve performansına olan etkisini anlamak amacıyla nümerik analizler yapılmıştır. Bu bağlamda, referans alınan otoyol dolgusu altı zemin iyileştirme vaka çalışması için tasarım modeller oluşturulmuş ve en uygun tasarımın tekil ve çakışan kolonlardan oluşan kombine tasarım olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ardından çakışan kolonların bindirme oranlarının ve bindirme bölge kalitesinin etkilerinin ne olduğunu analiz etmek için iki boyutlu basitleştirilmiş düzlem deformasyon modelleri Plaxis 2D programı kullanılarak nümerik analize tabi tutulmuştur. Bindirme oranının 0.2 ile 0.4 arasında olduğu aralıkta uygun sonuçlar verdiği gözlemlenmiş, 0.32'de güvenlik sayısının maksimum olduğu görülmüştür. Ancak değerlerin arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Bu aralıkta artan bindirme oranı kanat açısını genişletmekte, alan değiştirme oranını ve deplasmanları artırmaktadır. Deviatör ve kayma gerilmesi oranının genel olarak kolon bölgelerinde yoğun olduğu görülmüş, bindirme bölge kalitesinin düşük olduğu durumlarda bindirme bölgesinin daha az gerilme taşıması sebebiyle kolon bölgelerinde daha da yoğunlaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical analyzes were carried out in order to understand the effect of overlapping ratio and overlap region quality on the behavior and performance of the system in the wall design consisting of overlapping deep mixing columns. In this context, design models were developed for a case study of highway embankment soil improvement and it was concluded that the most suitable design is a combined design consisting of singular and overlapping columns. To analyse the effect of overlapping ratio and quality of the overlap, simplified plane deformation models were created and two dimensional numerical analyzes were performed using Plaxis 2D sofware. It was observed that the range of overlapping ratios between 0.2 and 0.4 yielded favorable results, with a maximum safety factor observed at 0.32. However no significant change was observed between values. Within this range, an increasing overlapping ratio widens the cord angle, increases the area replacement ratio and displacements. Deviatoric and relative shear stress ratios have been observed to be generally concentrated in column regions. In cases where the quality of overlap is low, due to the low capacity of the overlap zones, this concentration in column regions becomes even more pronounced.