Reklam filmlerinde sanat yönetiminin etkisi
The effect of art management in advertising movies
  1. Tez No: 833009
  2. Yazar: ABDULLAH BURAK YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın ilk aşamasında reklamcılık eğitiminin başladığı sanat ve tasarım eğitimi değerlendirilmiştir. Daha sonra reklamcılığın tanımı yapılarak gelişim süreci ve eğitim kurumlarıyla birlikte reklamcılığın bir bilim dalına dönüşerek estetik ve sanatsal içeriklerle üretilmesi ve bilim dalı olarak uzman tasarımcılar yetiştirilmesi süreci incelenmiştir. Araştırmanın devamında reklam ajansları ve ajanslarda görev yapan sanat yönetmeninin görev tanımı yapılarak ülkemizde sanat yönetiminin gelişimi açıklanmıştır. Araştırmanın ana konusu olan reklamların tasarım sürecindeki tasarım ilke ve elemanları ile tasarımın hazırlanışında yer alan tasarımcıların çeşitliliğine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Tasarım ilke ve elemanlarının önemine vurgu yapılmış, bu kurallara uyulmasının reklamın başarısına etkisinden bahsedilmiştir. Özellikle anabilim dalı olarak kabul edilen reklamcılığın, uzmanlar tarafından ödüle layık görülecek başarıya sahip olması için gerekli olan özellikleri örnek başarılı reklamlar ile tespit edilmeye çalışılmıştır. İncelenen reklamları ise uluslararası reklamcılık alanında en popüler bek reklam ödülü veren kuruluşun belirlediği ödül almış reklamlardan seçilmiştir. İncelenen reklamlardan elde edilen veriler ışığında reklamın senaryosuna bağlı olarak sanat yönetmeninin reklamın izleyicide bırakacağı başarılı etkiden sorumlu olduğu anlaşılmış ve reklamın senaryosunun başarılı aktarılabilmesi için reklamda görülecek rengin, dekorun, kostümün, saç, makyaj ve kullanılacak teknolojik uygulamaların tamamının planlanarak ve profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Bu yüzden reklam alanında uzman sanat yönetmenlerinin görevlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of the research, art and design education, where advertising education started, was evaluated. Then, the definition of advertising was made and the development process and the process of producing advertising with aesthetic and artistic content by turning it into a science with educational institutions and raising expert designers as a science were examined. In the continuation of the research, the job description of the art director working in advertising agencies and agencies was made and the development of art management in our country was explained. The design principles and elements in the design process of the advertisements, which are the main subject of the research, and the diversity of the designers involved in the preparation of the design are given in detail. The importance of design principles and elements was emphasized, and the effect of complying with these rules on the success of the advertisement was mentioned. In particular, it has been tried to determine the features required for the success of advertising, which is accepted as a department, to be awarded by the experts, with successful advertisements. The ads examined were selected from the award-winning ads determined by the organization that gave the most popular burner advertising award in the field of international advertising. In the light of the data obtained from the advertisements examined, it has been understood that the art director is responsible for the successful effect of the advertisement on the audience, depending on the scenario of the advertisement, and in order to successfully convey the scenario of the advertisement, the color, decor, costume, hair, make-up and technological applications to be used in the advertisement must be planned and carried out by a professional team. For this reason, art directors who are experts in the field of advertising should be appointed.