Büyükşehir belediyelerinde açık kaynak kodlu yazılımlara geçiş ve lisanslama süreçlerine yönelik CAD yazılımları örneğiyle yöntem araştırması
Method research on the transition to open source software and licensing processes in metropolitan municipalities: A case study of CAD software
- Tez No: 833032
- Danışmanlar: DR. BURCU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüz hızla ilerleyen teknoloji çağında, açık kaynak yazılımların yerel yönetimlerin etkinliğini ve sürdürülebilirliğini artırma potansiyeli büyük önem taşımaktadır. Birçok ülke ve kamu kuruluşu, bu yazılımların kullanımını desteklemek amacıyla teşvik edici politikalar benimsemektedir. Teknolojik gelişmeler, yerel yönetimlerin işleyişini temelden değiştirmekte ve açık kaynak yazılımlar bu bağlamda maliyet etkinliği, güvenlik ve esneklik sunmaktadır. Dünya genelinde, yerel yönetimler hem ekonomik düşüncelerle hem de bu yazılımların sunduğu avantajlarla açık kaynak çözümlere geçme eğilimindedir. Bu çalışmanın temel motivasyonu, açık kaynak kodlu yazılımların kaynakların etkin ve verimli kullanılmasına olan katkısını anlamak ve sürdürülebilir şehirlerin oluşturulmasına olan etkilerini belirlemektir. Bu bağlamda, çalışma büyük şehir belediyelerinde yaygın olarak kullanılan kapalı kaynak kodlu Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) yazılımlarını, açık kaynak muadil yazılımlarla entegre etmeye odaklanmaktadır. Uygulama çalışması, yerel yönetimlerin CAD yazılımlarını kullanıcı memnuniyetini ve mali açıdan optimize edilmiş çözümleri değerlendiren anketlerle incelemektedir. Bu çalışma, kamu sektöründe açık kaynak yazılım benimseme konusunda daha fazla iç görü sunmanın yanı sıra ileriye dönük araştırmalar için kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era marked by rapid technological advancements, open-source software plays a pivotal role in enhancing the efficiency and sustainability of local governments. Consequently, numerous countries and public institutions are implementing incentivizing policies to promote the adoption of open-source software. Technological developments are fundamentally transforming the operations of local governments, and open-source software offers cost-effectiveness, security, and flexibility in this regard. Globally, local governments are increasingly inclined to transition to open-source solutions, both driven by economic considerations and the advantages offered by these software solutions. The primary motivation of this study is to understand the contribution of open-source software in effectively and efficiently utilizing resources and its impact on the establishment of sustainable cities. In this context, the study focuses on integrating open-source counterparts with commonly used closed-source Computer-Aided Design (CAD) software in metropolitan municipalities. The empirical part of the study involves assessing user satisfaction and economically optimized solutions through surveys conducted among units within local governments that use CAD software. This study not only provides insights into expanding the adoption of open-source software in the public sector but also serves as a resource for future research.