The contemporary changes in subcontracting of Istanbul's apparel industry: An Analysis of syrian refugees' bargaining power in global capitalism
İstanbul tekstil sektöründe fason üretimde çağdaş değişimler: Küresel kapitalizmde Suriyeli sığınmacıların pazarlık gücünün bir analizi
- Tez No: 833031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sanayi Devrimi'nden bu yana Avrupa ekonomisinin itici gücü olan tekstil sektörü ve dolayısıyla sektörün İstanbul ayağı küresel kapitalizmin zincirlerine derinden bağlı durumdadır. Sektördeki pozisyonlar yaygın biçimde azınlık grupları, kayıtlı veya kayıt dışı göçmenler tarafından doldurulmaktadır. Suriyeli mülteciler göç sonrası atölyelerde fason üretime katılarak bu sistem içinde hayati bir yer teşkil etmeye başlamışlardır. Bu durum, Türkiye tekstil endüstrisinde işgücü dinamiklerinde ve demografisinde derin bir değişim olduğunu göstermektedir. Bu tez, bu değişimin nasıl meydana geldiğini ve bunun küreselleşme, çok aşamalı ve özellikle fason üretim ile nasıl ilişkili olduğunu araştırmaktadır. Temel amaç, bu değişikliklerin hangi koşullarda gerçekleştiğini ve bu değişikliklerle eski ve yeni gelen işçilerin pazarlık gücünün nasıl kurulduğunu anlamak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The apparel industry, which has been the driving force of the European economy since the Industrial Revolution, and therefore its Istanbul branch, is deeply tied to the chains of global capitalism. The non-skilled positions in the sector are occupied mainly by minority groups, immigrants with or without documentation. After their migration, Syrian refugees have started to occupy a vital position within this system through subcontracting in the workshops. This fact demonstrates a shift in labor dynamics and population in the textile industry of Turkey. This thesis investigates how the shift of demographic changes has occurred and how it is related to globalization, multi-staged production, and subcontracting in particular. The main aim is to understand and evaluate in which conditions these changes took place and how the former and new-coming workers' bargaining power is established through these changes.