Havayolu yer operasyonları için fonksiyonel rezonans analizi metodu ve bulanık mantığa dayalı bir emniyet yönetim sistemi geliştirilmesi
Developing a safety management system based on functional resonance analysis method and fuzzy logic for airline ground operations
- Tez No: 833052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yer operasyonlarında binlerce küçük değişkenlik meydana geldiğinden, bu değişkenlerin ne kadar risk oluşturacağını hesaplamak zordur. Bu çalışma, fonksiyonel rezonans analiz yöntemi ve bulanık mantık kullanarak yer operasyon süreçlerinin analizinden beslenen bir risk değerlendirme modeli önermektedir. Yer operasyonundaki değişkenlikleri tespit etmek için fonksiyonel rezonans analizi yöntemi kullanılmaktadır. FRAM (Functional Resonance Analysis Method) analizi kullanılarak prosedürlerde tarif edilen süreç adımlarının ne kadar risk taşıdığı ortaya konmuştur. Risk skoru, havayolunun veri tabanından elde edilen olasılık değeri ile uzman grubun şiddet değerlendirmesinin bulanık mantıkta birleştirilmesiyle hesaplanmıştır. Havayolu veri tabanındaki olayların süreç bazlı risk değerlendirme modeline aktarılması ile risk seviyesi dinamik olarak takip edilebilmektedir. İstenmeyen risk oluşmadan önce fonksiyon değişkenliklerini tespit etmek için kullanılan FRAM analizi, risk değerlendirmesine proaktif bir yaklaşım getirmiştir. Süreç bazlı risk değerlendirme modeli, yüksek risk düzeyine sahip fonksiyonun risk düzeyinin düşürülmesi için izlenecek yeni emniyet parametresi göstergelerinin oluşturulmasına olanak sağlar. Önerilen yaklaşımın havacılıktaki diğer operasyonel alanlar için de kullanılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since thousands of minor changes occur within ground operations, it is difficult to calculate how much risk these variations will pose. This study proposes a risk assessment model fed from analysis of ground operation processes using functional resonance analysis method and fuzzy logic. Functional resonance analysis method is used to detect variations in ground operation. Using the FRAM analysis, it has been revealed that how much risk the process steps described in the procedures involve. The risk score was calculated by combining the probability value obtained from the airline's database and the severity assessment of the expert group in fuzzy logic. The risk level can be monitored dynamically with the transfer of events in airline's database to the process-based risk assessment model. FRAM analysis, which is used to detect function variations before undesirable risk occurs, has brought a proactive approach to risk assessment. The process-based risk assessment model allows the creation of new safety parameter indicators to be followed in order to reduce the risk level of the function with a high-risk level. The proposed approach can be used for other operational areas in aviation as well.