The perspectives of researchers who pursue a bottom-upapproach in the field of urban design regarding theconcept of change agent
Kentsel tasarım alanında aşağıdan yukarı tasarımyaklaşımını benimseyen araştırmacıların değişim ajanıkavramına ilişkin bakış açıları
- Tez No: 833057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Aşağıdan yukarıya (katılımcı) planlama stratejilerinde değişim ajanı kavramı oldukça önemli bir role sahiptir. Değişim ajanı kavramının bu önemine rağmen, kentsel tasarım alanında katılımcı planlama ilkelerini benimsemiş araştırmacıların bu kavramı nasıl kavramsallaştırdıkları bilinmemektedir. Bu sebeple, bu tez, değişim ajanı kavramına odaklanmaktadır ve değişim ajanını, gerekli inisiyatifleri alabilecek ve geleceklerinin ve çevrelerinin kaderini belirleyebilecek kadar yetkin ve kapasiteli aktörler olarak tanımlamaktadır. Tartışılır şekilde, kentsel tasarım alanındaki katılımcı projelerin önemli bir kısmı bu kavramı kullanmaya çalışmaktadır veya sadece (doğrudan veya dolaylı) proje sonucu olarak bundan bahsetmektedir. Ancak (1) bu kavramın araştırmacılar tarafından nasıl kavramsallaştırıldığı, (2) araştırmacıların, değişim ajanı oluştururken ne tür teknikler ve yöntemler kullandığı (eğer böyle bir amaç varsa), ve (3) araştırmacıların bu kavrama yaklaşımlarının zamanla elde ettikleri deneyimlere bağlı olarak olumlu ya da olumsuz yönde değişip değişmediği ve eğer değiştiyse neden ve nasıl değiştiği konuları hakkında yazın taramasında çok az bulgu bulunmuştur. Bu sebeple, bu tez çalışması, daha önce çok nadiren araştırılmış bir konu olan değişim ajanlığı düzeyinin arttırılmasının olası olumsuz (veya istenmeyen) etkilerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşmak için Türkiye bağlamında kentsel tasarım alanında katılımcı projeler yürüten 6 araştırmacı ile derinlemesine röportajlar yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, bazı araştırmacıların değişim ajanı kavramına yönelik bakış açılarında çeşitli nedenlerden dolayı olumsuz yönde değişimlerin yaşandığını göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, araştırmacıların değişim ajanı yaratma konusundaki görüşlerinde proje bağlamının önemini de vurgular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The concept of change agent is one of the most vital notions of bottom-up (participatory) urban planning strategies. Nevertheless, the conceptualization of this concept by the bottom-up researchers in the field of urban design is still uncertain. Therefore, this thesis focuses on the concept of change agent. It defines this term as the actors who are empowered and capable enough to take initiatives and are able to decide on the destiny of their futures and surroundings. Arguably, a considerable number of bottom-up projects in the field of urban design strive to achieve this concept, or at least mention it as a desired (direct or indirect) project outcome. However, less is known about (1) how this term is conceptualised by the researchers, (2) which methods and techniques do the researchers use in creating change agents if they strive to achieve such a goal, (3) whether the way that the researchers approached this concept changed positively or negatively over time as they experienced its social outcomes, and if yes, how and why. Therefore, this thesis aims to address these gaps in the literature to reveal the possible negative (or undesired) effects of increased agency in the field of urban design (an objective, which has rarely been examined). To achieve these objectives, in-depth interviews were conducted with 6 researchers in Turkey in the field urban design. The results of the study show that there has been negative change in the perspectives of some of the researchers regarding the concept of change agent for a number of reasons. They also emphasize the role of the context of study in the ideas of the researchers about the importance of creating change agents.