Hereness and thereness: Mapping the visual experience of the urban landscape in the case of Ankara historic center
Buradalık ve oradalık: Kentsel peyzajın görsel deneyiminin Ankara tarihi merkezi örneğinde haritalanması
  1. Tez No: 833066
  2. Yazar: SENA TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde yürütülen araştırma, Ankara'nın tarihi kent peyzajında bireylerin görsel deneyimleriyle ilgilenmektedir. Kent peyzaj imgesinin yeniden incelenmesi için bireylerin kinestetik ve ardışık deneyimleri ve konum algılarıyla birlikte buradalık ve oradalık kavramları ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bir yanda kent peyzajının imgesi, farkındalığımız ve onlarla kurduğumuz ilişkide kayda değer bir rol oynarken, diğer yanda mimari ve kentsel değerlerle karşılaşma ve keşiflerle zenginleşen bütüncül kent deneyimine katılımımız, bireylerin çevrelerini tanımaları ve kent peyzajı içindeki konum ve hareketlerini anlamaları için bir temel oluşturmaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirilen bu inceleme , bireylerin deneyimleri ve kent peyzajı içindeki ardışık parçaları ve unsurları tanımlama becerileri aracılığıyla zihinlerinde oluşturdukları kent imgesinin anlaşılmasını ve kent peyzajının okunmasına katkıda bulunacak yeni argümanlar oluşturmaya yönelik bir araştırma yöntemi önermektedir. Bu araştırma, bir grup mimarlık öğrencisinin katılımıyla Ankara'nın tarihi merkezi Ulus'ta gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı öğrencilerin önceki görsel deneyimlerine dayanan bilişsel haritalama yöntemini araştırma sürecinde alanı tanımak üzere gerçekleştirilen yürüyüşlerde seri görüş ve anlatı çalışmaları ile geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, mimarlık öğrencilerinin harita becerilerini geliştirmesine yönelik uygulanabilecek bir pedagojik yönteme yol göstermiştir. Bu araştırma, alan çalışmaları ve sonuçları ile ilgili olarak, bireylerin deneyimledikleri kent mekânlarına ilişkin olarak oluşturdukları imgeyi anlamlandırmaları ile kentsel peyzajdaki deneyimleri arasındaki ilişkiyi buradalık ve oradalık algıları ışığında ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis study consists of a research that focuses on the visual experience of individuals in the historic urban landscape of Ankara. Together with their kinaesthetic and sequential experience and sense of position, the notions of hereness and thereness are elaborated for the re-examination of the urban landscape and its image. While the image of the city plays a noteworthy part in our awareness of and association with it, our involvement in the holistic urban experience, enriched by explorations and encounters with architectural and urban values, serves as a base to understand individuals' recognition of their environment and their positions and movements within the urban landscape. The thesis, therefore, proposes explorations for new argumentations to enhance the understanding and reading of the urban landscape and its image through individuals' experiences and their ability to identify the sequential parts and elements within the urban environment. The research is further elaborated through a case study conducted with a number of students of architecture, in Ankara's historic centre, Ulus. The case study area and the students' visual experiences are examined through cognitive mapping including serial vision and narration. This approach has directed the research's development of a pedagogical methodology to be applied in the enhancement of architecture students' mapping skills. Respectively to the case studies and their outcomes, the thesis aims to scrutinize the relationship between the individuals' construction of their perceived image to their experiences in the urban landscape, in light of their sense of hereness and thereness.