Öğrencileştirme sürecini deşifre etmek: İşçi Blokları Mahallesi örneği
Unravelling the studentification process: a case study of İşçi Blokları neighborhood
- Tez No: 833073
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Seçkinleştirme, bir mahallenin ya da bölgenin daha varlıklı sakinlerin ve işletmelerin akınının bir bölgenin sosyal ve ekonomik dokusunu yeniden şekillendirmesi olarak tanımlanmaktadır. Gerçekleştiği yeri yenileme ve canlandırma gibi etkisi olmasına karşın, aynı zamanda yerinden edilme ve uzun vadeli yerel kimliklerin silinmesi sorunlarını da gündeme getirebilir. Milenyumdan sonra seçkinleştirme tartışmaları hızla devam ederken, öğrencileştirme yeni bir kavram olarak bu tartışmalara eklemlenmiştir. Bu yüksek lisans tezi, İşçi Blokları Mahallesi'ndeki öğrencileştirme sürecinin nasıl başladığını ve birbirini takip eden çeşitli değişim süreçlerini incelemektedir. Öğrencileştirme, öğrenci akınına bağlı olarak belirli bir bölgedeki yerleşim alanlarının dönüşümünü içeren çok yönlü bir olgudur. Bu araştırma, seçilen mahallede öğrencileştirmenin altında yatan nedenleri, kilit aktörleri, sonuçları ve gelecekteki beklentileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, yükseköğretim kurumlarının bölgenin sosyal, ekonomik ve mekânsal dokusu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Kapsamlı bir anlayışa ulaşmak için çeşitli araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bunlar arasında öğrencilerle yapılanbir anket ve mahallede uzun süredir yaşayanlar, emlak acenteleri ve yerel işletmeler gibi çeşitli paydaşlarla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yer almaktadır. Ek olarak, yerel otoriteyle (muhtar) yapılan derinlemesine görüşme, tarihsel bağlamı ve mahallenin dinamiklerine dair içgörüler sağlanmıştır. Dünya'nın pek çok şehrinde yapılmış, önceki çoğu çalışmadan elde edilen dinamikler doğrultusunda, mahallenin mevcut bulgularıyla olan uyum incelenmiş ve mahallede gerçekleşen öğrencileştirme sürecinin varlığı doğrulanmıştır. Ancak bu araştırma, muhtarın önemli rollerini, mahallenin tarihi yapısını, üniversitenin katkılarını, emlakçıların ve ev sahiplerinin öğrencileştirme sürecindeki etkilerini vurgulayarak literatüre özgün katkılar sağlamaktadır. Bu çalışma, İşçi Blokları Mahallesi'nde gelecekteki kentsel gelişim stratejilerine bilgi verebilecek ve öğrenciler ile uzun süreli sakinler arasında sürdürülebilir bir arada yaşamayı teşvik edebilecek bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gentrification can be defined as the transformation of a neighborhood, where an influx of affluent residents and businesses reshapes the social and economic fabric of an area. Gentrification embodies both promise and concern, as it can rejuvenate communities while also raising issues of displacement and erasure of long-term local identities. While gentrification discussions continued rapidly after the millennium, studentification was articulated in these discussions as a new concept. This master's thesis examines how the studentification process in İşçi Blokları Neighborhood began and its multiple sequential processes of change. Studentification is a multifaceted phenomenon that includes the transformation of residential areas in a particular area depending on the influx of students. This research aims to reveal the underlying reasons, key actors, results and future expectations of studentification in the selected neighborhood. Higher education institutions have had many social, economic and physical impacts on the city. One result of these effects is studentification processes, which is explored in this thesis. Various research methodologies have been used to reach a comprehensive understanding. These include a questionnaire targeting students and semi-structured interviews with various stakeholders such as long-term residents, real estate agents and local businesses. Additionally, in-depth interviews with the local authority (mukhtar) provided insights into the historical context and dynamics of the neighborhood. In this research, qualitative methods such as snowball effect and descriptive research analysis were applied. Observations and first-hand experiences were also integrated into the research. Quantitative contribution was provided by the analysis of the survey results and the creation of the relevant tables. In accordance with the dynamics acquired from most prior studies conducted in plethora of cities across the world, the compatibility with the current findings of the neighborhood was examined and the existence of the studentification process in the neighborhood was confirmed. However, this research makes a unique contribution to the literature by emphasizing the important roles of the mukhtar, the historical structure of the neighborhood, the contributions of the university, the effects of real estate agents and landlords on the studentification process. This study provides information that can inform future urban development strategies and promote sustainable coexistence between students and long-term residents in İşçi Blokları Neighborhood.