Anadolu kentlerinde öğrenci odaklı soylulaşma: Konya İli Bosna Hersek Mahallesi'nde öğrencileştirme sürecinin analizi
Student-led gentrification in anatolian cities: the analysis of studentification process in Bosna Hersek Neighborhood of Konya Province
- Tez No: 495364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA İSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Literatüre Darren Smith'in 2002 yılında kazandırdığı öğrencileştirme (studentification) kavramı, üniversite öğrencilerinin dönemsel olarak göç ettikleri üniversite kentlerinde meydana gelen belirgin sosyal, kültürel, ekonomik ve fiziksel dönüşümleri tasvir etmek için kullanılmaktadır. Tez, öğrencileştirme süreçlerinin mahalleleri ve mahalle içerisindeki farklı gruplar arasındaki ilişkilerin yapısını nasıl dönüştürdüğünü ve mahalleler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Tezin alan çalışması için Türkiye'de en fazla üniversite öğrencisine sahip ikinci üniversite olan Selçuk Üniversitesinin hemen yanı başında konumlanan Bosna Hersek Mahallesi (Konya) seçilmiştir. Araştırma öğrencileştirmeyi, sürecin gerçekleştiği yerde yaşayan ya da buraları kullanan farklı grupların (öğrenci sakinler, yerel sakinler, akademisyenler ve emlakçılar) bakış açısıyla ele almaktadır. Tez ağırlıklı olarak nitel araştırma yöntemleri (derinlemesine mülakat, katılımcı gözlem) kullanılarak hazırlanmış, aynı zamanda nicel verilerden (TÜİK, YÖK ve ÖSYM verileri) de yararlanılmıştır. Bosna Hersek Mahallesi'nde, öğrencileştirme sonrası ortaya çıkan mahalle örüntüsü, birçok soylulaşmış alanla benzer özellikler taşımaktadır: gayrimenkul değerleri yükselmiş, mahallenin konut ve ticari yapısı sonradan gelenlerin ihtiyaçları merkeze alınarak yeniden şekillenmiş, mahalle tek bir sosyal grubun (öğrenciler) egemenliği altına girmiş ve ilk sakinler fiziksel olarak (doğrudan) olmasa da, sosyo-kültürel olarak (dolaylı) yerinden edilmiştir. Bosna Hersek, öğrenciler ve öğrenci olmayanlar arasındaki ayrışmanın ve öğrencilerin sayısal ve kültürel egemenliğinin kolayca okunabildiği bir 'öğrenci gettosuna' dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The term of 'studentification' was coined by Darren Smith in 2002 to describe the distinct social, cultural, economic and physical transformations within university towns where university students migrate seasonally. The thesis aims to reach different groups that are experiencing the process of studentification at different levels and to uncover the ways studentification transforms the neighborhoods and the structures of relations among different groups and to document the positive and negative effects of process on the neighborhoods. Bosna Hersek, a neighborhood located just adjacent to Selçuk University –the second-largest university in Turkey in terms of student enrollments, was selected for the thesis case study. The research examines the studentification process from the perspectives of different groups (student residents, local residents, academicians, real estate agents) in the studentifying neighborhoods. The thesis was mainly prepared using qualitative research methods (in-depth interview, participant observation) and at the same time quantitative data (TUIK, YÖK and ÖSYM) were also used. The neighborhood pattern emerged following the studentification process in Bosna Hersek bear similarities with many other gentrified areas: real estate values has shown a rise, the residential and commercial structure of the neighborhood has been reshaped according to the needs of the newcomers, the neighborhood has become dominated by a single social group (university students) and the former population is being displaced socio-culturally (indirect displacement), if not physically (direct displacement). Bosna Hersek has transformed into a 'student ghetto' where the segregation between students and non-students and the numerical and cultural domination of the former group can easily be read.