Peace & war through urban public spaces 'the case of Aleppo city'
Kentsel kamu alanları üzerinden barış ve savaş 'Halep şehri örneği'
- Tez No: 833075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kentsel kamu alanları toplumların dinamiklerini şekillendirerek çatışma ve barış inşası girişimlerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu tez calışması, kentsel alanlar arasındaki karmaşık ilişkiyi ve savaş üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda kentsel kamu alanlarının sürdürülebilir barış inşasına teşvikini incelemektedir. Şehirlerin sosyal dinamiklerinin, çatışma geçmişinin ve zihinsel mekan haritasının kavranmasının, bu mekanların kalıcı barışı teşvik etmek için nasıl kullanılabileceğine dair bir öngörü sunmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda tez, mimarların ve şehir planlamacılarının etkisine odaklanarak kentsel mekanların hem barış hem de savaş bağlamındaki rolünü ve sürdürülebilir barış inşasına katkılarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mevcut literatür incelendiğinde çatışma sonrası bağlamda kentsel mekanların öneminin kabul edildiği görülmektedir; ancak, kentsel kamu alanlarını barış inşasını aktif bir şekilde kolaylaştırmaya yönelik özel gerekliliklerini ve mimarlar ile şehir planlamacılarından buna karşılık gelen beklentileri anlamada önemli bir boşluk olduğu gözlemlenmektedir. Söz konusu sorunu incelemek için, barış inşası girişimlerini destekleyen kentsel alanların tasarlanması için etkili stratejiler belirlemek üzere, savaş sonrası farklı deneyimlere sahip iki şehir olan Belfast ve Barselona'nın karşılaştırmalı bir çalışması gerçekleştirilmiştir. Vaka çalışması şeklinde tasarlanan bu çalışma, uzun süreli çatışmalara göğüs geren ve yenilikçi kentsel çözümler talep eden bir şehir olan Halep şehri kapsamında uygulanmıştır. Çalışmada, örnek olay incelemesi gerçekleştirilmiş ve odak grup tartışmaları ile yarı yapılandırılmış görüşmeleri içeren saha çalışmasını kapsayan karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda kamusal alanların barış ve savaştaki rolünün araştırılması, mimarlar ve şehir planlamacıları için öneriler sağlanması, öğrenilen derslerin çıkarılması ve Halep ve benzeri şehirlerde savaş sonrası kamusal alan yeniden inşa projeleri için pratik kılavuzların önerilmesi yer almaktadır. Çalışma bulgularının, sürdürülebilir barış ve uzlaşmayı teşvik etmek için iyi tasarlanmış kentsel kamusal alanlara yatırım yapmanın önemi konusunda politika yapıcıları ve paydaşları bilgilendirme için faydalı olabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, sürdürülebilir barış ve kalkınma için şehirlerin şekillendirilmesinde kentsel mekanların ve profesyonellerin kritik rolünü vurgulanmış ve savaş sonrası yeniden yapılanma alanına katkı sunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban public spaces shape societies' dynamics and can significantly affect conflict and peacebuilding initiatives. This thesis explores the intricate relationship between urban spaces and their influence on war or fostering sustainable peacebuilding. By comprehending the social dynamics, conflict history, and the mental spatial map of cities, it can help to gain valuable insights into how these spaces can be harnessed for promoting lasting peace. This thesis aims to analyze the role of urban spaces in both peace and war contexts and their contribution to sustainable peacebuilding, focusing on the influence of architects and urban planners. The existing literature acknowledges the importance of urban spaces in post-conflict contexts; however, there is a significant gap in understanding the specific requirements for urban public spaces to actively facilitate peacebuilding and the corresponding expectations from architects and urban planners. To address this, a comparative study of Belfast and Barcelona, two cities with different post-war experiences, will be conducted to identify effective strategies for designing urban spaces that support peacebuilding initiatives. Drawing insights from these case studies, the study will be applied to the context of Aleppo, a city that has endured prolonged conflict and demands innovative urban solutions. The study will utilize a mixed-methods approach, encompassing a case study review of Aleppo City from an urban perspective and fieldwork involving focus group discussions and semi-structured interviews. The expected outcomes include exploring public spaces' role in peace and war, providing recommendations for architects and urban planners, drawing lessons learned, and proposing practical guidelines for post-war public space reconstruction projects in Aleppo and similar contexts. The study findings aim to inform policymakers and stakeholders about the significance of investing in well-designed urban public spaces to foster sustainable peace and reconciliation. Ultimately, this study endeavors to contribute to the field of post-war reconstruction by highlighting the critical role of urban spaces and professionals in shaping cities for sustainable peace and development.