Baltık savunma planı çerçevesinde NATO-Rusya ilişkileri
NATO-Russia relations in the context of the baltic defense plan
- Tez No: 833105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, Baltık Savunma Planı'nın NATO-Rusya ilişkilerine ve uluslararası sisteme etkisini incelemektedir. Söz konusu çalışmada, 'Baltık Savunma Planının, NATO-Rusya ikili ilişkilerine ve uluslararası sisteme etkisi ne olmuştur?' sorusuna cevap aranmıştır. Batı dünyasının savunma örgütü olan NATO ve büyük güç olma iddiasındaki Rusya arasındaki ilişkiler çok aktörlü ve stratejik bir bölge üzerinde hegemonya savaşına dönüşmüştür. Birçok aktörün bulunduğu bu güç mücadelesinde bölge askeri, güvenlik, jeopolitik ve stratejik açıdan analiz edilmeye çalışılmıştır. Baltık Savunma Planı ile gerilen NATO-Rusya ilişkilerinin, Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da tırmandığı süreçte değişen güvenlik politikaları tahlil edilmiştir. NATO-Rusya ilişkilerini etkileyen Baltık Devletleri ve Polonya'nın bölgesel gücü nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Bu çalışmada ele alınan temel argüman Baltık Savunma Planının NATO-Rusya ilişkilerinde dönüm noktası olduğudur. NATO'nun Doğu Avrupa genişleme politikası ve Baltık Devletleriyle iş birliği halinde olması, NATO'nun oluşumuna sebep olan asıl tehdit Rusya ile ilişkilerinde ve uluslararası sistemde yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu yeni dönemin küresel boyutta, güvenlik algısında ve savunma politikalarında hedefleri değiştirdiği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the Baltic Defence Plan on NATO-Russia relations and the international system. In this study, the question 'What has been the impact of the Baltic Defence Plan on NATO-Russia bilateral relations and the international system? The relations between NATO, the defence organisation of the Western world, and Russia, which claims to be a great power, have turned into a war of hegemony over a multi-actor and strategic region. In this power struggle involving many actors, the region has been analysed from a military, security, geopolitical and strategic perspective. The changing security policies in the process of NATO-Russia relations, which were strained by the Baltic Defence Plan and further escalated with the Russia-Ukraine war, were analysed. It has been analysed how the Baltic States and Poland have shaped the regional power affecting NATO-Russia relations. The main argument of this study is that the Baltic Defence Plan was a turning point in NATO-Russia relations. NATO's Eastern European expansion policy and its co-operation with the Baltic States initiated a new era in the international system and in relations with Russia, the main threat that led to the formation of NATO. It has been argued that this new era has changed the goals in the global dimension, security perception and defence policies.