Boş zaman sportif aktivite katılımının üniversite öğrencilerinde öz-güven, akademik benlik algısı ve akademik öz yeterlik üzerine etkisi
The impact of leisure time sports activity participation on university students' self-confidence, academic self-concept, and academic self-efficacy
- Tez No: 833109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin sportif boş zaman değerlendirme biçimlerine göre öz-güven, akademik benlik algısı ve akademik öz yeterlik algılarının incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma nicel araştırma paradigması temel alınarak ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören 266 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenmiş ve çalışmada gönüllü olarak yer almışlardır. Çalışmada veriler kişisel bilgi formunun yanısıra öz-güven ölçeği, akademik benlik algısı alt ölçeği ve akademik öz yeterlik ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket program ile çözümlenmiştir. Veri analizinde yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, basıklık ve çarpıklık gibi betimsel analizlere ek olarak %95 güven aralığında tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır (α=0,05). Analiz sonuçlarına göre katılımcıların %10.6' sı (n=28) boş zamanlarında hiçbir spor dalı ilgilenmemektedir. Buna karşılık olarak katılımcıların %23.8' inin (n=63) boş zamanlarında sportif aktivite katılımı sadece izleme boyutundadır. Katılımcıların %24.9' u (n=66) boş zamanlarında aktif olarak sportif aktivitelere katılırken, %40.8' i (n=108) boş zamanlarında sportif aktivitelere hem aktif katılıp hem de izlemektedir. Ayrıca, katılımcıların boş zaman sportif aktivite katılım biçimlerine göre öz güven, akademik benlik algısı ve akademik öz yeterliklerinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken, kavramlar arasında orta ve yüksek seviyede pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Sonuç olarak mevcut araştırma üniversite öğrencilerinin boş zaman sportif aktivite katılımlarının öz-güven, akademik benlik algısı ve akademik öz yeterliklerini pozitif etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine university students' self-confidence, academic self-concept, and academic self-efficacy perceptions in relation to their sportive leisure time evaluation styles. The study was designed using the quantitative research paradigm and the relational screening model. 266 students from the School of Physical Education and Sports at Hatay Mustafa Kemal University participated in the study. Participants were determined by simple random sampling and volunteered to participate in the study. The self-confidence scale, the academic self-concept subscale, the academic self-efficacy scale, and the personal information form were used to collect data for the study. The SPSS 23.0 package program was utilized for data analysis. In addition to descriptive analyses such as percentage, frequency, mean, standard deviation, kurtosis, and skewness, one-way analysis of variance and Pearson correlation analyses were applied at a 95% confidence interval (α=0.05) for the data analysis. According to the findings, 10.6% (n=28) of the participants do not participate in any recreational sports. In contrast, 23.8% of participants (n=63) engage in sporting activities only as spectators during their leisure time. While 24.9% (n=66) of the participants actively engage in sporting activities during their leisure time, 40.8% (n=108) both actively engage in and observe sporting events during their leisure time. In addition, significant differences were found between the participants' self-confidence, academic self-concept, and academic self-efficacy based on their leisure time sportive activity evaluation styles, as well as moderate- and high-level positive correlations between the concepts. As a result, the present study revealed that university students' participation in recreational sports had a positive effect on their self-confidence, academic self-concept, and academic self-efficacy.