Şihâb Mecmuası üzerine bir inceleme
A study on the Sihâb Magazine
  1. Tez No: 833108
  2. Yazar: CEYDA ALİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
II. Meşrutiyet'in ilan edilmesiyle birlikte özgürleşen basın ve yayın hayatı birçok gazete ve derginin çıkarılmasına neden olur. Bu özgürlük ortamı İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin yanında Anadolu'da da kendini gösterir. 17 Mart 1328 (30 Mart 1912) tarihinde Konya'da yayımlanan ve Şahâb, Şahap, Şehâb gibi çeşitli adlarla anılan Şihâb mecmuası da bunun bir örneğidir. Şihâb, Barika (1909) ve Ufk-ı Ati (1911) süreli yayınlarından sonra Konya'da yayımlanan üçüncüncü mecmua olması ve içeriğinde eski lisan ile yeni lisan tartışmalarına yer vermesi bakımından büyük önem taşır. Çalışmamızda Şihâb'ın içeriğinde yer alan metinleri, türlerine ve konularına göre ayırarak inceleyeceğiz. Şihâb mecmuasında yer alan metinleri konularına göre Makaleler, Şiirler, Hikâyeler, Hatıralar, Mektuplar, Tiyatrolar, Bilmeceler ve Kitap İlanları olarak 8 bölüme ayırarak ele aldık ve kendi içlerinde türlerine göre sınıflandırdık. Bu metinleri günümüz Türkçesine aktararak inceledik. Ele aldığımız yazı ve şiirlerin işledikleri ve üzerinde yoğunlukta durdukları konuları, o dönem itibariyle edebiyat camiasına kattıklarını ve çıktığı dönem içerisinde Şihâb'ın yerini tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
II. With the proclamation of the Constitutional Monarchy, the liberated press and publishing life led to the publication of many newspapers and magazines. This atmosphere of freedom manifests itself in Anatolia as well as in big cities such as Istanbul and Izmir. The Şihâb magazine published in Konya on March 17, 1328 (March 30, 1912) is an example of this. It is of great importance in that it is the third journal published in Konya after the periodicals of Şihâb, Barika (1909) and Ufk-ı Ati (1911) and includes discussions of old and new languages in its content. In our study, we will examine the texts in the content of Şihâb by separating them according to their types and subjects. We divided the texts in the Şihâb journal into 8 sections as Articles, Poems, Stories, Memories, Letters, Theatres, Riddles and Book Advertisements, and classified them according to their types. We analyzed these texts by transferring them to modern Turkish. We tried to determine the subjects that the articles and poems we discussed, which they dealt with and focused on, added to the literary community as of that period and the place of Şihâb in the period it was published.