1990'dan günümüze PTT de insan kaynağı yönetimi, istihdam, emek, ücret, çalışma hayatı ve sendikal faaliyetler
Human resources management in PTT from 1990 to present: Employment, wages, working life and unions
- Tez No: 833113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Orthopedics and Traumatology, Political Science, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, 1990'lı yıllardan günümüze kadar olan süreçte Türkiye Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) bünyesindeki İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarını, istihdam politikalarını, ücret düzenlemelerini, çalışma hayatını ve sendikal ilişkilerini incelemektedir. 1990'lı yıllar, Türkiye'de birçok sektörde olduğu gibi PTT'de de önemli dönüşümlere tanıklık etmiştir. Ekonomik liberalizasyon politikalarının etkisiyle, PTT çalışanlarının iş güvencesi ve istihdam yapısı da değişime uğramıştır. Bu dönemde PTT, daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak özelleştirme sürecine girmiştir. Bu süreçte İnsan Kaynakları Yönetimi, PTT'nin işgücü planlaması, istihdam politikaları ve personel seçimi gibi konularda önemli rol oynamıştır. İstihdam politikaları açısından, PTT'nin personel ihtiyacı, teknolojik gelişmeler ve hizmet talepleri doğrultusunda belirlenmiştir. İşe alımda, liyakate dayalı bir yaklaşım benimsenmiştir. Ancak, özelleştirme süreciyle birlikte istihdamda esneklik ve taşeronlaşma gibi uygulamalar da yaygınlaşmıştır. Ücret düzenlemeleri, PTT'deki çalışanların motivasyonunu etkileyen önemli bir faktördür. Bu dönemde, performansa dayalı ücret sistemleri ve yan haklar konusunda değişiklikler yapılmıştır. Ancak, ücret adaletsizlikleri ve düşük gelir gruplarındaki çalışanların sorunları da göz ardı edilmemelidir. Çalışma hayatı açısından, PTT'nin iş güvencesi ve çalışma koşulları tartışmalı bir konu olmuştur. İş güvencesi, özelleştirme süreciyle birlikte azalmış ve çalışanlar arasında belirsizlik yaratmıştır. Aynı zamanda, teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme, çalışma süreçlerinde değişikliklere neden olmuştur. İstihdam politikaları, ücret düzenlemeleri, çalışma hayatı ve sendikal ilişkiler, PTT'nin özelleştirme süreci ve teknolojik gelişmelerle birlikte etkilenmiştir. Bu konuların dikkate alınması, PTT'nin çalışanlarının memnuniyetini artırmak ve sürdürülebilir bir çalışma ortamı oluşturmak için önemlidir
Özet (Çeviri)
This thesis study examines Human Resources Management practices, employment policies, salary regulations, working conditions, and union relations within the framework of the Turkish Post and Telegraph Organization (PTT) from the 1990s to the present day. The 1990s witnessed significant transformations in various sectors in Turkey, including the Turkish Post and Telegraph Organization (PTT). Due to the impact of economic liberalization policies, the job security and employment structure of PTT employees underwent changes. During this period, PTT became more competitive and entered a privatization process. Human Resources Management played a crucial role in PTT's workforce planning, employment policies, and personnel selection. Regarding employment policies, PTT's personnel needs were determined according to technological developments and service demands. Recruitment was based on meritocratic principles. However, with the privatization process, flexible employment practices and subcontracting became more widespread. Salary regulations were a significant factor influencing the motivation of PTT employees. Performance-based salary systems and fringe benefits were introduced during this period. Nevertheless, it is important not to overlook salary disparities and the issues faced by employees in lower income groups. In terms of the working life, job security and working conditions at PTT have been subjects of controversy. Job security has decreased with the privatization process, leading to uncertainty among employees. Additionally, technological advancements and digitalization have brought about changes in work processes. Employment policies, salary regulations, working conditions, and union relations have all been influenced by PTT's privatization process and technological developments. Taking these factors into account is crucial to enhance employee satisfaction at PTT and create a sustainable working environment.