Sarıcakaya ilçesinin güneş ve biyogaz enerji potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of solar and biogas energy potential of Sarıcakaya district
  1. Tez No: 833130
  2. Yazar: HARUN KAYNARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, sürekli artan enerji ihtiyaçlarını karşılamada ve enerji arz güvenliğini sağlamada yardımcı olduğu gibi çevre ve doğa tahribatını da en aza indiren enerji kaynaklarıdır. Bundan dolayı günümüzde ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarını sürekli geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, Eskişehir iline bağlı Sarıcakaya ilçesinin güneş enerji potansiyeli ve biyokütle enerjisinin bir ürünü olan biyogaz enerji potansiyeli değerlendirilmiştir. Sarıcakaya ilçesine kurulacak 385 Wp gücündeki 28.200 fotovoltaik panel ile yıllık güneşlenme süresine göre üretilebilecek elektrik enerji potansiyeli yaklaşık 25.905 MW/yıl'dır. Kurulan fotovoltaik sistem verimliği yaklaşık %72 olursa kullanılabilecek yıllık elektrik enerjisi üretimi 18.650 MW/yıl olarak hesaplanmıştır. Sarıcakaya ilçesinin 2021 yılı hayvan varlığından elde edebileceği hayvansal atık ile 1.109.951 m3-CH4 metan gazı üretilebileceği ve üretilen metan gazı ile de 3.884 MWhe elektrik enerjisi üretilebileceği hesaplanmıştır. Sarıcakaya'da her iki yenilenebilir enerji kaynağı ile üretilebilecek elektrik enerjisi, ilçenin yıllık elektrik tüketiminin %265,1 'ine karşılık gelmektedir. Ayrıca her iki yenilenebilir enerji kaynağı ile üretilebilecek 22.535 MWh/yıl elektrik enerjisinin diğer enerji kaynaklarına göre 23.222 ton/CO2'e kadar karbondioksit salınımını önleyebileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are energy sources that not only help to meet the ever-increasing energy needs and ensure energy supply security, but also minimize the destruction of the environment and nature. Therefore, today, countries are constantly trying to develop renewable energy sources. In this study, the solar energy potential of Sarıcakaya district of Eskişehir province and the biogas energy potential, which is a product of biomass energy, were evaluated. With 28.200 photovoltaic panels with 385 Wp power to be installed in Sarıcakaya district, the electrical energy potential that can be produced according to the annual sunshine duration is approximately 25.905 MW/year. If the efficiency of the installed photovoltaic system is approximately 72%, the annual electrical energy production that can be used is calculated as 18.650 MW/year. It has been calculated that 1,109,951 m3-CH4 methane gas can be produced with the animal waste that Sarıcakaya district can obtain from animal existence in 2021, and 3,884 MWhe electrical energy can be produced with the produced methane gas. The electrical energy that can be produced with both renewable energy sources in Sarıcakaya corresponds to 265.1% of the annual electricity consumption of the district. In addition, it has been calculated that 22,535 MWh/year electrical energy that can be produced with both renewable energy sources can prevent carbon dioxide emissions up to 23,222 tons/CO2 compared to other energy sources.