Bilgisayarlı tomografide pulmoner arter çapı geniş saptanan hastalarda pulmoner arter çapı ile ekokardiyografik parametrelerin ve endostatin biyomolekülünün ilişkisi
The relationship of pulmonary artery diameter with echocardiographic parameters and endostatin biomolecule in patients with large pulmonary artery diameter on computed tomography
- Tez No: 833129
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Çalışmamızda bilgisayarlı tomografide pulmoner arter genişlemesi saptanan hastalarda; PA/Ao oranlarıyla PH ilişkili ekokardiyografik bulguların ve serum endostatin(ES) düzeyinin ilişkisini göstermeyi hedefledik. Gereç ve yöntem: Çalışmaya nefes darlığı şikâyetiyle kardiyoloji polikliniğine başvurmuş ve son 6 ay içerisinde kontrastsız akciğer bilgisayarlı tomografik(BT) görüntüleme yapılmış olan 90 hasta alındı. Her hastanın BT görüntüsünden ana pulmoner arter/asendan aorta(PA/Ao) çap oranına bakıldı. PA/Ao çap oranı > 0.9 olan 50 hasta pulmoner arter genişlemesi olan grup olarak kabul edildi. PA/Ao çap oranı ≤ 0.9 olan 40 hasta kontrol grubu olarak kabul edildi. Bilgisayarlı tomografideki PA/Ao çap oranları ile pulmoner hipertansiyon(PH) ilişkili transtorasik ekokardiyografi bulguları ve serum endostatin düzeyinin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Pulmoner arter genişlemesi saptanan grubun ortalama ana pulmoner çapı 36,42±6,5 mm, ortalama PA/Ao çap oranı 1,16 ± 0,14,kontrol grubunun ortalama ana pulmoner çap ı 26,49 ±6,18 mm, ortalama PA/Ao oranı 0,8 ± 0,94 saptandı. Serum ES seviyeleri açısından iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı(p = 0,165).PA/Ao çap oranıyla serum ES seviyesi arasında ilişki bulunmadı(p=0,164). Serum ES seviyesi ile sağ ventrikül fonksiyon göstergesi olan bazı ekokardiyografik parametrelerin arasında ilişki bulundu. PA/Ao çap oranıyla pulmoner hipertansiyon ilişkili ekokardiyografik parametrelerin büyük bir kısmı ilişkili saptandı. Sonuç: Pulmoner arter genişlemesi ile serum ES düzeyi arasında ilişki bulunamamış ancak serum ES seviyesi ile ekokardiyografik RV fonksiyon belirteci ölçümlerle ilişki bulunmuştur. PH ilişkili ekokardiyografik parametrelerin büyük çoğunluğu bilgisayarlı tomografi ile ölçülen PA/Ao oranlarıyla ilişkili bulunmuştur. Bilgisayarlı tomografide pulmoner arter genişlemesi tespit edilen her hasta için ekokardiyografi planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to show the relationship between PA/Ao diameter ratios, PH-related echocardiographic findings and serum endostatin (ES) levels in patients with pulmonary artery enlargement on computed tomography. Materials and Methods: The study included 90 patients who presented to the cardiology outpatient clinic with dyspnea and had undergone non-contrast lung computed tomographic(CT)imaging with in the last 6 months. The diameter ratio of the main pulmonary artery/ascending aorta (PA/Ao) was examined in each patient. Fifty patients with PA/Ao diameter ratio>0.9 were considered as the group with pulmonary artery enlargement.40 patients with PA/Ao diameter ratio ≤0.9 were accepted as control group We investigated the relationship between PA/Ao diameter ratios on computed tomography and pulmonary hypertension(PH)-related transthoracic echocardiographic findings and serum endostatin levels. Results: The mean main pulmonary diameter of the group with pulmonary artery enlargement was 36.42 ± 6.5 mm and the mean PA/Ao diameter ratio was 1.16 ± 0.14, while the mean main pulmonary diameter of the control group was 26.49 ± 6.18 mm and the mean PA/Ao diameter ratio was 0.8 ± 0.94. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of serum ES levels (p = 0.165).There was no correlation between PA/Ao diameter ratio and serum ES level (p = 0.164). There was a correlation between serum ES level and some echocardiographic parameters which are indicators of right ventricular function. Most of the echocardiographic parameters associated with pulmonary hypertension were found to be associated with PA/Ao diameter ratio. Conclusion: No correlation was found between pulmonary artery dilatation and serum ES level, but there was a correlation between serum ES level and echocardiographic RV function marker measurements. The majority of PH-related echocardiographic parameters were associated with PA/Ao diameter ratios measured by computed tomography. For each patient with pulmonary artery enlargement detected by computed tomography echocardiography should be planned.