Comparison of conventional cytomorphology, automated cell counting and FTRI spectroscopy for detection of CNS involvement in acute leukaemia
Akut lösemide CNS tutulmanını tespiti için konvansiyonel sitomorfoloji, otomatik hücre sayımı ve FTRİ spektroskopisinin karşılaştırılması
- Tez No: 833137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİZEM ZENGİN ERSOY, YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM GARİP USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Akut lenfositik lösemi (ALL) ve Akut miyeloid lösemi (AML), dünya çapında en yaygın çocukluk çağı kanseri olan pediatrik löseminin en yaygın iki türüdür. Lösemi hastalarında beyaz kan hücreleri hatalı şekilde büyür ve kök hücreler lenfoblastlara (lösemi hücreleri) dönüşür. Bu araştırmanın amacı, çocuklarda lösemide BOS tutulumunun saptanmasında FTIR spektroskopisinin başarısını diğer geleneksel sitomorfolojik otomatik hücre sayımıyla karşılaştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise lösemili çocuklarda görülen biyokimyasal spektral belirteçlerin tespit edilmesidir. Yöntemler: Örnekler İstanbul Türkiye'deki çocuklardan Altınbaş Üniversitesi Medical Park Hastanesi'nden toplandı. Hastalardan alınan kan serumu numuneleri, bir Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) spektrumu elde etmek ve ardından bunları kontrol numuneleriyle karşılaştırmak için kullanılır. Sonuç: Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) kızılötesi spektroskopisi tahribatsız ve etiketsizdir; numunenin moleküler bileşimini ortaya çıkarır. Sonuç: Bulgular, lösemik ve sağlıklı serumun FTIR spektral profilleri arasında ilgi çekici farklılıklar olduğunu ortaya çıkardı. Bu tutarsızlıklar pediatrik hastalarda FTIR spektroskopisine dayalı erken ALL tanısı için pratik bir yöntem sunabilir".
Özet (Çeviri)
Acute lymphocytic leukemia (ALL) and Acute myelogenous leukemia (AML) are the two most prevalent kinds of pediatric leukemia, which is the most common childhood cancer globally. In leukemia patients, white blood cells grow incorrectly, and stem cells change into lymphoblasts (leukemia cells). The aim of this research is to compare the success of FTIR spectroscopy with other conventional cytomorphology automated cell counting for detection of CSF involvement in leukemia among children. Another aim of the study is to detect biochemical spectral markers seen in children with leukemia. Methods: Samples were collected from Altinbas University Medical Park Hospital from children in Istanbul Turkey. Blood serum samples from patients are used to obtain a Fourier transform infrared (FTIR) spectrum, and then compare them to control samples. Result: Fourier transform infrared (FTIR) infrared spectroscopy is non-destructive and labelless, revealing the molecular composition of the sample. Conclusion: The findings revealed intriguing variations between the FTIR spectral profiles of leukemic and healthy serum. These discrepancies might offer a practical method for FTIR spectroscopy-based early ALL diagnosis in pediatric patients".