Yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarında fayda maliyet analizi: Res örneği
Investments in renewable energy resources cost-benefit analysis: Wep example
- Tez No: 833216
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geçmişten günümüze hayatın tüm alanlarında önemli bir ihtiyaç haline gelen enerji, sürekli artan bir ihtiyaç olarak dünya gündeminde kendisine önemli bir yer edinmiştir. Arz talep denkleminde artan fiyatların yanında, tüketime bağlı olarak meydana gelen çevre kirlilikleri de büyük çoğunluğu fosil kaynaklardan elde edilen bu enerji ihtiyacına daha temiz ve ekonomik alternatif arayışları getirmiştir. Günümüzde temiz ve sürdürülebilir kabul edilen rüzgâr enerji kaynağı hem ekonomik hem de çevreci olması yönüyle çokça tercih edilmekte olup, karbon salınımında da önemli bir azaltıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda Balıkesir ili içerisinde kurulması planlanan 54 mwh kurulu güç kapasitesine sahip rüzgâr enerji santrali yatırım fizibilitesi detaylı olarak maliyet gelir kalemleri ile birlikte ele alınmış olup, sermayenin alternatif getirileri ile de kıyaslanarak sayısal veriler ile avantajı gösterilmiştir. Mali avantajı yanında fayda maliyet analizi kapsamında çevreci yönü de ekonometrik analiz çalışması ile ele alınmış olup, rüzgâr enerjisi üretim ve birincil kaynak olarak tüketimin artmasının kısa ve uzun vadede karbon salınımı için nasıl olumlu etkiye sahip olduğu sonuçları paylaşılmıştır. Çalışmanın bu tür yenilenebilir enerji santrali kurulumu için araştırma yapan girişimlere fikir vermesi yanında karbon salınımının azaltılması yönü ile sosyal bir amaca hizmet etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy, which has become an important need in all areas of life from the past to the present, has gained an important place in the world agenda as an ever-increasing need. In addition to increasing prices in the supply-demand equation, environmental pollution due to consumption has brought about the search for cleaner and more economical alternatives to this energy need, which is mostly obtained from fossil sources. Today, the clean and sustainable wind energy source is widely preferred in terms of being both economical and environmentally friendly, and it is known to have a significant reducing effect on carbon emissions. In our study, the investment feasibility of the wind power plant with an installed power capacity of 54 mwh, which is planned to be established in Balıkesir province, has been discussed in detail together with the cost income items, and its advantage has been shown with numerical data by comparing it with the alternative returns of the capital. In addition to its financial advantage, its environmental aspect has been discussed with econometric analysis within the scope of cost-benefit analysis, and the results of how the increase in wind energy production and consumption as a primary source have a positive effect on carbon emissions in the short and long term are shared. It is expected that the study will serve a social purpose in terms of reducing carbon emissions, as well as giving ideas to the initiatives doing research for the establishment of such renewable energy power plants.