Transition towards net-zero emissions hydrogen solutions in airport operations management: Airport case
Havalimanı operasyon yönetiminde net sıfır emisyonlu hidrojen çözümlerine geçiş: Airport örneği
  1. Tez No: 965642
  2. Yazar: MÜRÜVVET DENİZ SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA, PROF. DR. YİĞİT KAZANÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Hidrojene geçişin amacı, fosil yakıt bağımlılığını azaltarak daha sürdürülebilir, düşük karbonlu ve enerji güvenliği yüksek bir sistem geliştirmektir. Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilen hidrojen, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile de doğrudan ilintilidir. Özellikle yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil hidrojen sıfır karbon emisyonludur ve iklim değişikliğiyle mücadelede kritik öneme sahiptir. Ulaştırma sektörü gibi karbon yoğun sektörlerde hidrojen etkili bir çözümdür. Hidrojen üretimi, depolama, taşıma ve altyapı yatırımlarıyla yeşil kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Ancak hidrojen sisteminin oluşturulmasındaki en önemli engellerinden biri yüksek yatırım maliyetleridir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, yani geçişin daha ilk aşamasında olan ülkelerde, yeşil hidrojen üretimi, taşıma, depolama ve altyapı yatırımları oldukça pahalıdır ve hidrojen konusunda net politikalar, hedefler ve teşvik mekanizmaları eksik ya da yeni gelişmektedir. Bu kapsamda bu çalışmanın amacı havaalanı yer hizmetlerinde hidrojene geçiş için fayda maliyet analizini yapmaktır. Ayrıca bu çalışma hidrojene geçişte, sürdürülebilirliğin üç saç ayağının başarılmasını sağlamayı hedeflemektedir. Yeşil hidrojene geçişin ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri analiz edilmiştir. Bu dönüşümün en önemli etkisinin çevresel boyut üzerinde olacağı düşünülse de uzun dönemde hem sosyal hem de ekonomik fayda sağlayacağı görülmüştür. Sonuçlara göre hidrojene geçişin önemli ölçüde yatırım maliyeti gerektirdiği yadsınamaz, fakat hidrojene geçişin uzun dönemde rekabet avantajı sağlayacağı ve özellikle karbon emisyon vergileri de dikkate alındığında karlı bir yatırım olduğu görülmüştür. Sonuçlar baz alınarak, hidrojen ekosisteminin önemli paydaşlarından olan endüstri ortakları, politika yapıcılar, yerel ve küresel otoriteler ve araştırma kurumlarının bu hedeflerinin başarılmasındaki rolü tartışılarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transition to hydrogen aims to develop a more sustainable, low-carbon, and energy-secure system by reducing fossil fuel dependency. Hydrogen produced from renewable energy sources, such as solar energy, is directly related to the Sustainable Development Goals. Green hydrogen, especially produced from renewable sources, has zero carbon emissions and is critical in dealing with climate change. Hydrogen is an effective solution in carbon-intensive sectors such as the transportation sector. It contributes to green development with hydrogen production, storage, transportation, and infrastructure investments. However, one of the most important challenges to the establishment of the hydrogen system is high initial investment costs. Green hydrogen production, transportation, storage, and infrastructure investments are very expensive, and clear policies, targets, and incentive mechanisms for hydrogen are missing or nascent, especially in developing countries in the first phase of transition. In this context, this study aims to conduct a cost-benefit analysis of the transition to hydrogen in airport ground services. In addition, this study aims to ensure that the three pillars of sustainability are achieved in the transition to hydrogen. The economic, social, and environmental impacts of the transition to green hydrogen have been analysed. Although the most important impact of this transformation is thought to be in the environmental dimension, it has been observed that it will provide both social and economic benefits. According to the results, the transition to hydrogen requires significant investment costs; it is seen that the transition to hydrogen will provide a competitive advantage in the long term and is a profitable investment, especially when carbon emission taxes are considered. Based on the results, the role of industry partners, policy makers, local and global authorities, and research institutions, who are important stakeholders of the hydrogen ecosystem, in achieving these goals has been discussed, and various suggestions have been developed.