Hidroelektrik santrallerin sosyoekonomik analizi: Ampirik bir inceleme
Socioeconomic analysis of hydroelectric power plants: An empiric study
  1. Tez No: 551966
  2. Yazar: EYLEM ATAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ ÇELİKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sanayileşme ve endüstri devrimi ile makineleşmenin gücü ortaya çıkmış ve bu durum beraberinde elektrik enerjisine olan ihtiyacı arttırmıştır. Günümüzde ise elektrik enerjisi yaşamın devamı için çok büyük önem arz etmektedir. Akla gelen her alanda ve endüstriyel faaliyetlerde enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Doğalgaz, kömür, petrol gibi fosil yakıtlardan elde edilen enerji çevreye zarar vermektedir. Ayrıca bu kaynaklar doğada sınırlı olarak bulunur. Hızla tükenen bu kaynaklara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi artmıştır. Başlıca yenilenebilir enerji kaynakları; su gücü, güneş, dalga, rüzgâr, biyokütle ve hidrojen enerjisidir. Bu kaynaklar sınırsız, güvenli, çevreyle uyumlu olduğundan son yıllarda tercih edilir olmuş ve bu kaynaklara yapılan yatırımlar artış göstermiştir. Bu çalışmada, son yıllarda enerji üretimi açısından sıkça başvurulan yenilenebilir enerji kaynaklarından Hidroelektrik Santrallerin (HES) toplumsal açıdan etkileri Artvin ili çerçevesinde incelenmektedir. Araştırma sürecinde 200 kişiden oluşan örneklem kitlesi üzerinde konu ile ilgili hazırlanan anket çalışması uygulanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda özellikle örneklem itibariyle yenilebilir enerji kaynaklarının önemi, fayda ve maliyetleri ortaya konulmuştur. Ayrıca Hidroelektrik santrallerin bölge halkı nezdindeki farkındalık düzeyi belirlenmiştir. Analiz sonuçları, demografik faktörlerden ''medeni durum'' ve ''cinsiyet'' gibi başlıkların kişilerin yenilebilir enerji kaynakları, hidroelektrik santraller ve enerji yatırımlarının etkinliği gibi olgular üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığını, ancak özellikle eğitim düzeyi, yaş ve ikamet süresi başlıklarının ise bahsedilen olgular itibariyle bireylerin düşünce farklılıklarının temelini şekillendirdiğini göstermektedir. Çalışma, demografik özellikler bağlamında hidroelektrik santrallerin fayda ve maliyet farkındalığı, enerji yatırımlarının gerekliliği ve yenilebilir enerjiye ilişkin tutumun tespiti itibariyle literatüre katkı sağlama potansiyeli taşmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the industrialization and the industrial revolution, the power of mechanization has emerged and this situation has increased the need for electrical energy. Today, electricity energy is of great importance for the continuation of life. Energy is needed in every field and industrial activities that come to mind. Energy derived from fossil fuels such as natural gas, coal, oil is harmful to the environment. These resources are also limited in nature. As an alternative to these rapidly exhausted resources, the importance of renewable energy sources has increased. Major renewable energy resources; water power, sun, wave, wind, biomass and hydrogen energy. Since these resources are unlimited, safe and environmentally friendly, they have been preferred in recent years and investments in these resources have increased. In this study, the social benefits and cost of hydroelectric power plants (HPP) from renewable energy sources which are frequently used in terms of energy production in recent years are examined within the framework of Artvin province. During the research process, a questionnaire was prepared on the sample population consisting of 200 people. The importance, benefits and costs of renewable energy sources were determined especially in the light of research results. Furthermore, the awareness level of the hydroelectric power plants in the region was determined. The results of the analysis show that the titles such as demographic factors, marital status and gender do not have a significant difference on individuals such as renewable energy sources, hydroelectric power plants and energy investments, but especially on education level, age and residence time. The study has a potential for contributing to the literature in terms of the benefit and cost awareness of hydroelectric power plants in terms of demographic characteristics, the necessity of energy investments and the determination of attitude towards renewable energy.