Spor yönetiminde kadının yeri ve spor sektöründe cinsiyet ayrımcılığı
The place of women in sports management and gender discrimination in sports sector
- Tez No: 833226
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliği, her ne kadar insan hakları açısından değerlendirilse de bir toplumun ekonomik, sosyolojik açıdan gelişmesinde de oldukça önemlidir. Kadınlar pek çok konuda hak ve kazanım elde etmiş olsa da, gelişmiş ülkelerde dahi gerçek bir kadın-erkek eşitliğinden söz etmek mümkün değildir. Cinsiyet eşitsizliği neredeyse tüm sektörlerde görülmekte olup, spor sektöründe de dünya çapında karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma spor sektöründe faaliyet gösteren kamu kurumda çalışan bireylerin cinsiyet eşitliğine yönelik algı düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul ilinde yer alan kamu kurumunda çalışan toplam 113 katılımcı katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kılınç (2019)'un çalışmasında kullandığı“Mobbing Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans değerleri yanında, bağımsız örneklem t-testi ve one-way anova testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet, yaş ve çalışma süresine göre cinsiyet eşitliği algı düzeyleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ancak medeni durum ve mezuniyet durumlarına göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre cinsiyet eşitliği algıları farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although gender equality is evaluated in terms of human rights, it is also very important in the economic and sociological development of a society. Although women have gained rights and gains in many issues, it is not possible to talk about real equality between men and women even in developed countries. Gender inequality is seen in almost all sectors, and is also seen worldwide in the sports sector. This research was conducted to determine the perception levels of individuals working in public institutions operating in the sports sector regarding gender equality. A total of 113 participants working in public institutions in Istanbul participated in the study. The“Mobbing Scale”used by Kılınç (2019) in his study was used as a data collection tool. In addition to percentage and frequency values, independent sample t-test and one-way anova tests were used in the analysis of the data. According to the research findings, a significant difference was detected in cinsiyet eşitliği perception levels according to gender, age and working period. However, no significant difference was detected according to marital status and graduation status. As a result, cinsiyet eşitliği perceptions vary depending on the socio-demographic characteristics of the participants.