Spor bilimleri alanında lisansüstü düzeyde eğitim alan öğrencilerin sosyal medya kullanım amaçlarının iletişim kaygılarına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social media usage purposes on communication anxiety of postgraduate students in the field of sport sciences
- Tez No: 833225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda yapılan araştırmalar incelendiğinde yüksek öğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin sosyal medya kullanma oranlarının arttığı görülmektedir. Bu artışa bağlı olarak da iletişim kaygısı kavramı stratejik bir öneme sahip olmasına rağmen özellikle ülkemizde bu iki bileşenin bir arada kullanıldığı çalışmalar henüz doyum noktasına ulaşmamıştır. Buradan yola çıkarak araştırmamızın amacı, spor bilimleri alanında lisansüstü düzeyde eğitim alan öğrencilerin sosyal medya kullanım amaçlarının iletişim kaygılarına olan etkisini test etmektedir. Bu ilişkiyi test etmek adına Marmara Bölgesinde spor bilimleri alanında lisansüstü öğrenim gören 395 öğrenciye online kanallar kullanılarak, anketler yapılmıştır. Anket, bireylerin demografik özelliklerini tanımlayan sorulardan, sosyal medya kullanım amaçlarından ve iletişim kaygılarını ölçen sorulardan oluşmaktadır. Çalışmada ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenin (iletişim kaygısı) bağımlı değişkeni (sosyal medya kullanım amaçları) yordayıcılığı için basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Demografik bilgilere göre ölçeklere ait toplam puan ve alt boyut puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler t-testi ve tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda ise, katılımcıların demografik özellikleri ile sosyal medya kullanım amaçları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilirken, demografik değişkenlerin iletişim kaygısını etkileyen bir faktör olmadığı düşünülmektedir. Çarpıcı sonuçlarımızdan bir tanesi ise lisansüstü eğitim alan öğrencilerin iletişim kaygısı noktasında problem yaşamaması olmuştur. Bu doğrultuda spor bilimleri alanında lisansüstü eğitim alan bireylerin sağlıklı bir şekilde iletişim süreçlerini yürüttüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When the researches conducted in recent years are examined, it is seen that the rate of social media use by students studying in higher education institutions has increased. Depending on this increase, although the concept of communication anxiety has a strategic importance, especially in our country, studies in which these two components are used together have not yet reached the saturation point. Based on this, the aim of our research is to determine the effect of social media usage purposes on communication anxiety of graduate students in the field of sports sciences. In order to determine this relationship, 395 postgraduate students in the field of sport sciences in the Marmara region were surveyed using online channels. The questionnaire consists of questions describing the demographic characteristics of individuals, social media usage purposes and questions measuring communication anxiety. The relationships between the variables in the study were analysed by correlation analysis. Simple linear regression analysis was performed for the prediction of the independent variable (communication anxiety) on the dependent variable (purposes of social media use). Independent samples t-test and one-factor analysis of variance (One-Way ANOVA) were used to compare the total score and sub-dimension scores of the scales according to demographic information. As a result of the analyses of the data obtained, while significant relationships were found between the demographic characteristics of the participants and their social media usage purposes, it is thought that demographic variables are not a factor affecting communication anxiety. One of our striking results is that graduate students do not have problems with communication anxiety. In this direction, it is thought that individuals who receive postgraduate education in the field of sports sciences carry out communication processes in a healthy way.