Escherichia coli O157:H7; PO157 epidemiology etiology isolation and identification
Escherichia coli O157:H7; PO157'nin epidemiyolojisi, etiyolojisi, izolasyonu ve tanımlanması
- Tez No: 833227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMA KARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Escherichia coli O157:H7, gıda kaynaklı hastalıklar ve salgınlarla ilişkilendirildiği için dikkat çeken E. coli bakterisinin bir serotipidir. Bu özel serotip, insanlarda hafif ishalden şiddetli durumlara, hemorajik kolit ve hemolitik üremik sendrom (HUS) gibi ciddi sağlık sorunlarına kadar çeşitli gastrointestinal semptomlara neden olabilme yeteneğiyle ünlüdür. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemleri zayıf olan bireyler, ciddi E. coli O157:H7 enfeksiyonlarına karşı daha savunmasızdır. Yapılan bu tez çalışmasında, Salahuddin Şehri, Irak'taki çocuklarda E. coli O157:H7 varlık oranlarını belirlemek, E. coli enfeksiyonlarının seyrini, etkenin direnç profillerini araştırmak ve E. coli enfeksiyonu olan hastaların genel özelliklerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma, Salahuddin, Irak'taki Balad Genel Hastanesi'nin 14 servisinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaç için 122 hastadan alınan örnekler 2022 yılının Mart ayından 2022 yılının Ağustos ayına kadar toplandı. Cinsiyet dağılımı açısından 59'u (%48.36) erkek, 63'ü (%51.64) kadındı. Vakaların 85'i (%69.67) spontane iken, 37'sinin (%30.33) başka bir nedenden dolayı hastaneye sevkedildiği belirlendi. Yapılan hasta takip araştırmasında 114 hastanın (%93.8) hastalık sürecini atlattığı, 8'inin (%6.56) ise hayatını kaybettiği belirlendi. Çalışmanın mikrobiyolojik analizleri ve biyokimyasal testleri sonucu 75 HUS dışkı örneğinin 60'ında (%80) ve 47 ADD dışkı örneğinin 35'inde (%74.46) E. coli O157:H7 izole edildiği gözlemlendi. O antiserumu ile yapılan lateks aglütinasyon testi uygulamasının ardından, bu örneklerin 7'sinde O157 antijeni pozitif olarak belirlendi. Kültürel yöntemlerle yapılan analizlerde 122 dışkı örneğinin 102'sinde önemli miktarda E. coli gelişimi saptandı. PCR medodu ile yapılan analiz sonucu 122 örnekten 77'sinin (%75.49) E. coli O157:H7 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The E. coli bacterium, specifically the serotype E. coli O157:H7, has garnered attention due to its association with foodborne illnesses and outbreaks. This particular serotype is renowned for its ability to cause various gastrointestinal symptoms in humans, ranging from mild diarrhea to severe conditions such as hemorrhagic colitis and hemolytic uremic syndrome (HUS). Particularly vulnerable populations to severe E. coli O157:H7 infections include children, the elderly, and individuals with weakened immune systems. The aim of this thesis study was to determine the prevalence of E. coli O157:H7 in children in the city of Salahuddin, Iraq, investigate the course of E. coli infections, explore the resistance profiles of the pathogen, and examine the general characteristics of patients with E. coli infections. The study was conducted at 14 departments of Balad General Hospital in Salahuddin, Iraq. For this purpose, samples were collected from 122 patients from March 2022 to August 2022. In terms of gender distribution, 59 (48.36%) were male, and 63 (51.64%) were female. It was determined that 85 cases (69.67%) were spontaneous, while 37 cases (30.33%) were admitted to the hospital for other reasons. According to the patient follow-up investigation, it was found that 114 patients (93.8%) recovered from the disease, while 8 (6.56%) unfortunately succumbed to it. The microbiological analysis and biochemical tests conducted in the study revealed that E. coli O157:H7 was isolated in 60 out of 75 HUS stool samples (80%) and 35 out of 47 ADD stool samples (74.46%). After applying the latex agglutination test with O antiserum, 7 of these samples tested positive for O157 antigen. Cultural methods indicated significant growth of E. coli in 102 out of 122 stool samples. Analysis conducted through the PCR method showed that 77 out of 122 samples (75.49%) were confirmed to be E. coli O157:H7.