Yeşil işler ve dijitalleşme gereksinimlerinin teknik, ekonomik ve toplumsal analizi
Technical, economic, and social analysis of green jobs and digitalization requirements
- Tez No: 833229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Çevre Mühendisliği, Energy, Technical Education, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Dijitalleşmenin ve yeşil işlerin birleşimi, küresel ekonomide yeni bir bakış açısının doğuşunu temsil ediyor. Bu çalışmada, dijitalleşme ve yeşil işlerin bir araya gelmesi, çeşitli mesleklerin dijital yeterliliklerine yönelik bir analizle değerlendirilmiştir. Enerji, ulaştırma, sanayi gibi sektörlerde dijital teknolojilerin ve yeşil işlerin entegrasyonu, sürdürülebilir bir geleceğin kapılarını aralıyor. Atık Koordinatörleri'nden, Batarya Elektrikli Araç Bakım ve Onarımcıları'na, Biyogaz Sistemleri Personeli'ne kadar birçok yeşil mesleğin, bulut bilişim, yapay zekâ ve veri analizi gibi dijital becerilere olan talebi, dijitalleşme ve yeşil ekonomi arasındaki bu birlikteliği somutlaştırıyor. Bu tür bir dönüşüm, işgücü piyasalarının ve eğitim sistemlerinin de yeniden yapılanmasını gerektiriyor. Bu süreç, dijital ve yeşil becerilerin öğrencilere ve çalışanlara aktarılmasına yönelik önemli bir sorumluluk oluşturuyor. Dijitalleşmenin ve yeşil ekonomiye geçişin getirdiği bu beceri gereksinimleri, eğitim kurumlarının ve politika yapıcıların gündeminde üst sıralarda yer almalıdır. Özellikle Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik alanlarında eğitim gören bireylere duyulan ihtiyaç, bu dönüşüm sürecinde kritik bir öneme sahiptir. Sonuç olarak, dijitalleşme ve yeşil işler, ekonomik, teknolojik ve toplumsal değişimlerin önemli bir kıvılcımı olarak ön plana çıkıyor. Yeşil işler ve dijital dönüşüm trendlerine uyum sağlama ve bu dönüşümün gerektirdiği beceri ve yeteneklerin kazandırılması konusunda eğitimin merkezi bir role sahip olduğu görülüyor. Bu, toplumun geneli ve bireyler için yeşil ekonomiye geçiş ve dijital dönüşümün başarısını garantileyecek, ekonomik ve toplumsal eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyecek bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The combination of digitalization and green jobs represents the birth of a new perspective in the global economy. This study reviews the convergence of digitalization and green jobs through an analysis of the digital competencies of various professions. Integrating digital technologies and green jobs in energy, transport, and industry opens the doors to a sustainable future. The demand for digital skills such as cloud computing, artificial intelligence, and data analysis in many green professions, from waste coordinators to battery electric vehicle maintenance and repair workers to biogas system staff, concretizes this union between digitalization and the green economy. Such a transformation necessitates the restructuring of labor markets and education systems. This process imposes a significant responsibility for imparting digital and green skills to students and workers. The skill requirements brought by digitalization and the transition to a green economy should be at the top of the agenda for educational institutions and policy-makers. The need for individuals educated in Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) fields is critical in this transformation process. In conclusion, digitalization and green jobs emerge as an important spark of economic, technological, and societal changes. It is seen that education has a central role in adapting to the trends of green jobs and digital transformation and in imparting the skills and competencies required by this transformation. This will be a step that guarantees the success of the transition to a green economy and digital transformation for the general society and individuals and supports economic and social equality and inclusiveness.