Acil servis sağlık çalışanlarının şiddet maruziyetlerinin değerlendirilmesi
Assessment of violence exposure of emergency service health workers
- Tez No: 833259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN, DOÇ. DR. BURAK DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Günümüzde acil serviste şiddet önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çalışmamızda acil serviste çalışan sağlık personelinin şiddete uğrama sıklıklarını ve şekillerini, sağlık çalışanlarının sebep ve sonuç beyanları eşliğinde değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Çalışma, 01 Haziran 2023-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında 219 acil servis sağlık çalışanı ile gerçekleştirildi. Katılmaya gönüllü olan çalışanlara şiddete uğrama durumu, uğradıysa niteliği ve tüm katılımcılara şiddetin sebep ve çözüm önerileri ile ilgili sorular yöneltilerek veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen olguların 122'si(%55,7) erkek olmak üzere toplam 219 kişi idi. Yaş ortalaması 30,97±7,34 yıl idi. Şiddete uğrayanların ise 108'i (%59,0) erkek, 75'i(%41,0) kadın idi (p=0.029). Meslek olarak 57'si (%26) doktor, 73'ü(%33) hemşire olarak değerlendirildi (p=0.063). Şiddete uğrayanların 102'si(%55,7) sözel şiddete maruz kalırken zaman dilimi olarak 120(%65,6) kişi en sık 20:00-00:00 saatlerindeydi. 61 (%33,3) kişi şiddet sonucu beyaz kod verdiğini belirtirken, 113(%61,7) kişi ise şiddet sebebi olarak acil servislerdeki kalabalık ortamı sebep gösterdi. Katılımcıların %77,6'sı şiddete uğrama endişesinin sağlıklı hizmet vermeye olumsuz etkidiğini belirtti. Yine şiddet mağdurlarının çözüm için %40,4'ü acil servis işleyişinde revizyon gerektiğini belirtti. Sonuç: Yaşamın her kesiminde artan şiddet vakaları acil servislerde de oldukça artış göstermiş olup, gerek sağlık çalışanlarını gerekse sağlık hizmetlerini olumsuz etkilemektedir. Acil servislerde şiddetin farkındalığını sağlayarak önüne geçilmesi için gerekli planlamaları yapmak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, violence in the emergency room has become a significant public health problem. In our study, we aimed to evaluate the frequency and forms of violence experienced by healthcare personnel working in the emergency department, accompanied by cause and effect statements of healthcare professionals. Materials and Methods: The study was conducted with 219 emergency service healthcare workers between 01 June 2023 and 31 August 2023. The data were recorded by asking questions to the employees who volunteered to participate about the situation of being subjected to violence, if so, its nature, and to all participants about the causes and solution suggestions of the violence. Results: The cases included in our study were a total of 219 people, 122 of whom (55.7%) were male. The average age was 30.97±7.34 years. Of those who were subjected to violence, 108 (59.0%) were men and 75 (41.0%) were women (p=0.029). By profession, 57 (26%) were considered doctors and 73 (33%) were nurses (p=0.063). While 102 (55.7%) of those who were subjected to violence were exposed to verbal violence, 120 (65.6%) of them were most frequently exposed to verbal violence between 20:00 and 00:00. While 61 (33.3%) people stated that they gave a white code as a result of violence, 113 (61.7%) people cited the crowded environment in emergency services as the reason for violence. 77.6% of the participants stated that the concern of being subjected to violence had a negative impact on providing healthy service. Again, 40.4% of the victims of violence stated that a revision in the functioning of the emergency department was required for a solution. Conclusion: Increasing cases of violence in all walks of life have also increased in emergency services, negatively affecting both healthcare professionals and healthcare services. It is important to raise awareness and make necessary plans to prevent violence in emergency services.