A phenomenological approach to examine the lived experience of pupils with school walls; case study of preschool children
Okul duvarlarıyla öğrencilerin yaşamlarını incelemek için fenomenolojik bir yaklaşım; anaokulu çocukları örneği
  1. Tez No: 833258
  2. Yazar: DELNAZ SALEHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tarih boyunca duvarlar, herhangi bir binanın temel bileşenlerinden biri olarak var olmuş, kullanıcıların özel ihtiyaçları için iç mekan konfor nitelikleri sağlayan bir alanı içermek üzere bir alanı tanımlamak veya kenarları çizmek için kullanılmıştır. Ev, fabrika, okul, hapishane, dini yapı gibi farklı mimari tipolojiler ancak duvar örerek tanınabilir. Bununla birlikte, duvar teriminin, bir yeri tanımlayan dikey ve yatay bir konfigürasyonda var olan bir düzlemi ima ettiğini not etmek akıllıca olacaktır. Okul gibi bir eğitim yeri/enstitü, çocukların zamanlarının çoğunu geçirdikleri bir yerdir. Bu bağlamda, eğitimin değerinin her zaman 'eğitim yeri/enstitü'nün önemine ve bunun insan zihni üzerindeki etkisine atfedildiğine inanılmaktadır, özellikle çocukluk döneminde, ki bu dönem bir çocuğun gelişiminin başladığı bir dönemdir. kişilik, tutum ve davranış hala gelişmektedir. Bu tez, 5-6 yaşlarındaki öğrencilerin yaşadıkları 'okul duvarı' deneyimlerini fenomenolojik bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Mimaride 'duvarlar' ve inşaatta oynadığı rolle ilgili çalışmalar bulunmaktaysa da bunlar genellikle duvarları çeşitli tiplerde kategorize eden teknik çalışmalardır. Duvarların çocukların zihinlerinde oynadığı algısal role ve çocukların öznel yorumları açısından bir eğitim bağlamındaki etkisine odaklanan bir araştırma bulunmamaktadır. Araştırmanın metodolojisi literatür taramasına, çocukların saha gözlemine ve Bahçeşehir Anaokulunda devam eden 58 çocukla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeye dayalı nitel bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Throughout history walls have existed as one of the fundamental components of any building which are used to define a space or outline edges, to contain a space that provides indoor comfort qualities for the specific needs of users. Different architectural typologies such as a house, a factory, a school, a prison, or a religious building can only be recognized by building walls. However, it is wise to note that the term wall has the implication of a plane being existed in a vertical and horizontal configuration which identifies a place. An educational place/institute such as a school is a place in which children spend most of their time. In this light, it is believed that the value of education has always been attached to the significance of the 'educational place/institute,' as well as the impact it has on the human mind, particularly during childhood, a period during which a child's personality, attitude, and behavior are still developing. This thesis aims to examine the lived experiences of students aged 5-6 of 'school-wall' from a phenomenological perspective. There are studies about 'walls' in architecture and the role they play in construction resulting in categorizing walls as several types. There is, however, no research that is more focused on the perceptive role that walls play in the minds of children and the role that walls play in an educational context from the perspective of children's subjective interpretation. The methodology of the study is qualitative based on a literature review, field observation of children as well as a semi-structured interview conducted among 58 children in Bahçeşehir College Preschool.