Creative thinking and 'learning spaces': Prototypes in primary school design in Turkey
Yaratıcı düşünce ve 'öğrenme mekanları': Türkiye'de ilkokul yapılarında tip proje yaklaşımları
- Tez No: 833272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki devlet ilkokulu yapılarında kullanılan tip projeleri, eğitim ve mimarlık disiplinin birleşiminde yeni bir paradigma oluşturan yaratıcı öğrenme mekanları perspektifinden incelemektir. Pek çok araştırma mekânsal özelliklerin mekânın içinde gelişen programla birlikte kullanıcının bilişsel ve sosyal gelişiminde etkili olduğunu işaret eder. Bununla birlikte insan gelişiminin en etkin olduğu dönemin çocukluk dönemi olduğu ele alındığında, çocuklukta kullanılan mekanlar bilişsel gelişim ve yaratıcı düşüncenin gelişiminde önemli rol oynar. Çocukluk döneminde kullanılan mekanlar düşünüldüğünde eğitim yapıları, bir çocuğun ailesinden bağımsız olarak bulunduğu ilk sosyal ortam olarak ve çocukluk döneminde günün büyük bölümünün geçirildiği mekanlar olarak ön plana çıkar. Çocukların öğrenim ve gelişim süreci, eğitim mekanının sahip olduğu özellikler tarafından sınırlandırılabilir veya desteklenebilir. Dolayısıyla okullar; çocukların hayal güçleri ve kendi beklentileri doğrultusunda tecrübe ettikleri, bağımsız bir birey olarak sosyalleşebileceği ve özgürleşebileceği ortam oluşturma konusunda kritik bir öneme sahiptir. Bu noktada, yaratıcı ve özgür düşüncenin, bilişsel gelişimin en açık olduğu dönem olarak çocukluk döneminde; okul ortamının fiziksel niteliklerinin öğrenciler üzerindeki etkisinin araştırılması, nesillerin gelişimi ve toplumların dönüşümü için önem arz etmektedir. Bu araştırmanın çerçevesi ilkokul yapıları ile sınırlandırılmıştır çünkü ilkokul dönemi (6-10 yaş) yaratıcı düşünme becerisinin gelişime en açık olduğu zamandır. Bu doğrultuda, öncelikle kavramsal bir altyapı oluşturulmuş, ardından literatürdeki eğitim yapıları kavramının 'öğrenim mekanları' olarak değişimi incelenmiştir. Kavramsal altyapı ve incelenen çeşitli örnekler üzerinden yaratıcı öğrenme mekanlarının birbirlerinden oldukça farklılık gösterebileceği fakat esneklik, öğrenci merkezcilik, estetik ve multidisipliner çalışma gibi ortak prensiplerle tasarıma benzer bir yön verdikleri çıkarılmıştır. Tezin ilerleyen bölümlerinde ise, Türkiye'deki devlet ilkokulları prototip projeleri, tezin ana tartışma konusu olan yaratıcı öğrenme mekanları perspektifinden değerlendirilmek üzere örneklem alanı olarak seçilmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, yaratıcı öğrenme mekanlarının temel ölçütlerinin Türkiye'deki devlet ilkokulu tip projelerinde yeterince yansıtılmadığı tespit edilmiştir. Fakat okul mekânı çocukların bilişsel, sosyal, duygusal dünyalarında izler bırakır ve bu izlerin yansımaları toplum ölçeğinde gözlemlenir. Bu nedenle Türkiye'deki öğrenim alanları ve tasarımları gerekli önemi kazanmalıdır. Tez boyunca toplanan tüm verilerin sonucunda, Türkiye'deki ilkokul yapılarının bu vizyonla yeniden projelendirilmesinin gerekliliği çıkarılmıştır. Ancak toplumdaki bireylerin değişen dünyada aktif katılımcı olabilmesi için, Türkiye'deki ilkokul yapılarının yaratıcı öğrenme alanı ilkeleri açısından yeniden tasarlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the prototype projects used in primary state school buildings in Turkey from the perspective of creative learning spaces, which constitute a new paradigm shift in the union of educational and architectural disciplines. Besides being the first social environment where a child exists independently from their family, schools are the places where children spend most of their time. Considering that childhood is the period when human development is most effective, school environment plays a crucial role in children's creative thinking. Learning experience of children can be constrained or supported by the characteristics of the educational space. Therefore, schools have a potential to create an environment where children can experience according to their imagination, and expectation; also emancipate and socialize as independent individuals. Investigating the impact of the physical qualities of the school environment on learners is crucial for the development of generations and a change in societies. In this context, this thesis examines the impact of the spatial qualities of schools on students through the lens of creative thinking theory. The scope of this thesis consists of primary school buildings because childhood in the primary school years (ages 6-10) represents a higher developmental openness of creative thinking skills. This research begins by establishing a conceptual framework of creative thinking theory, followed by the shift in the understanding of educational spaces to 'learning spaces'. It is concluded that, while creative learning spaces can vary significantly from one another, they share common principles in their design, such as flexibility, student-centeredness, aesthetics, and collaborative design phase. In addition, primary state school prototype projects in Turkey are examined from the perspective of creative learning space principles as sample area. The research findings indicate that the fundamental criteria for creative learning environments are not adequately reflected in the standardized primary school projects of the Turkish governments. However, reimagining of primary school buildings in terms of creative learning space principles is necessary in order Turkish society to be active participants in changing world.