Enhancing healthy urban mobility: The role of walkability and cyclability in the 15-minute city planning and design
Sağlıklı kentsel hareketliliğin geliştirilmesi: 15 dakikalık şehir planlaması ve tasarımında yürünebilirlik ve bisiklete binilebilirliğin rolü
  1. Tez No: 833288
  2. Yazar: YASSER ALLAHAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERENGÜL SEÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, özellikle yoğun nüfuslu alanlarda yürünebilirlik ve bisiklet kullanılabilirlik yoluyla sağlıklı şehir içi ulaşımın önemini vurgulamakta ve 15 dakika şehir konseptini yol gösterici bir çerçeve olarak kullanmaktadır. Sürdürülebilir hareketlilik sistemlerine yönelik gereksinimleri, zorlukları ve stratejileri belirlemeyi amaçlayarak, bu tür hareketliliğin kent sakinleri yararına kentsel planlamayı nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çalışma, İstanbul'un Kadıköy'deki Moda mahallesine odaklanarak, bölgenin yürünebilirliği ve bisiklete binilebilirliğinin hizmet ve aktivitelere erişim üzerinde etkisini 15 dakikalık şehir modelinin temel göstergelerinden biri olarak değerlendirmektedir. Veri toplama ve analiz süreci, 15 dakikalık bir şehrin temel performans göstergelerinin test edilmesine dayanmaktadır. Öncelikle yürüme ve bisiklet kullanımı, ortalama yolculuk süresi, kaldırımların ve bisiklet yollarının durumu ve kullanıcılardan geri bildirim almak için yapılan anketler ana araçlar olarak belirlenmiştir. Anket, Google Forms platformu aracılığıyla çalışma alanı içerisinde dağıtılmış ve SPSS uygulaması kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Diğer göstergeler için yapılan mekansal değerlendirmeler QGIS uygulaması ile haritalandırılarak işlenmiştir. Moda mahallesinden elde edilen temel bulgular arasında demografik olarak dengeli, yüksek eğitim seviyesine sahip bir nüfusun burada yaşamasının farklı nedenleri olduğu görülmüştür. Ayrıca, tercih edilen destinasyonlar ve çeşitli ulaşım seçenekleri belirlenmiştir. Belirli toplu taşıma durakları ve konumlar arasında yapılan ölçümlere göre yürüme mesafesi yaklaşık 18 dakikadır. Anket sonuçlarına göre Moda'da en çok tercih edilen ulaşım aracının yürüyüş olduğu görülmektedir. Yürünebilirlik ve bisiklete binilebilirlik, özellikle parklarda ve sahil alanlarında öne çıkmaktadır. Bazı engeller mevcut olsa da sürdürülebilir ulaşıma kayda değer bir ilgi olduğu söylenebilir. Sonuç olarak, araştırmada yoğun nüfuslu kentsel alanlarda yürünebilirlik ve bisiklete binilebilirliğe özel olarak odaklanarak sağlıklı hareketliliği teşvik etmenin önemi vurgulanmaktadır. Bu kapsamda, Moda mahallesinde 15 dakikalık şehir kavramı ile uyumlu sürdürülebilir ve dinamik kentsel ortamlar yaratmayı hedefleyen, bölge sakinlerinin refahını artıracak kentsel planlamaya yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research emphasizes the significance of healthy urban mobility, particularly through walkability and cyclability, in densely populated areas, using the 15-minute city concept as a guiding framework. It investigates how such mobility enhances urban planning and safety for residents, aiming to identify requirements, challenges, and strategies for advanced, socially conscious mobility systems. The study focuses on Moda neighborhood in Kadikoy, Istanbul, assessing walkability and cyclability of the area, as being one of the essential indicators for a 15-minute city model, which has an impact on residents' access to services and activities. Data collection and analysis primarily rely on testing key performance indicators of a 15-minute city such as pedestrian and cycling modes, average duration of trips, coverage of sidewalks and bike lanes, and survey to get feedback of users. The survey was based on a questionnaire distributed within the study area via the Google Forms platform and statistical analysis using SPSS application. Spatial evaluation for other indicators is processed by mapping with QGIS application. Key findings from the Moda neighborhood include a demographically balanced population with high education levels, diverse reasons for residing there, preferred destinations, and a range of transportation options. According to measurements made between particular transportation stops, walking distance is approximately 18 minutes. In addition, survey results show that walking is a preferred mode of transportation in Moda. Walkability and cyclability, especially in parks and waterfront areas, is pivotal. There is a notable interest in sustainable transportation, though some barriers exist. This research underscores the importance of promoting healthy mobility in densely populated urban areas, with a specific focus on walkability and cyclability. The study's emphasis on the Moda neighborhood provides insights into creating sustainable and dynamic urban environments in line with the 15-minute city concept, offering recommendations to enhance urban planning and resident well-being.