Atipik çalışma ve iş güvencesizliği ilişkisi: Motokuryeler üzerine nitel bir araştırma
The relationship between atypical employment and job insecurity: A qualitative study on motorcycle couriers
- Tez No: 833307
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 216
Özet
Atipik istihdam ve iş güvencesizliği arasındaki ilişkiyi incelemek için motokuryeler üzerinde yürütülen bu nitel araştırma yapılmıştır. Atipik istihdam, çok sayıda çalışanın maruz kaldığı bir durumdur ve istihdam piyasalarının esnekliğini artırmak için giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bununla birlikte, atipik istihdam koşullarının iş güvencesizliği ve çalışanların sosyal güvenlik açısından korunmasına ilişkin endişeleri de beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bu araştırmada, motokuryeler atipik istihdam biçimi içinde çalışan grupların bir örneği olarak seçilmiştir. Motokuryeler, genellikle düşük ücretlerle ve güvencesiz bir şekilde çalıştırılan bir işgücüne örnek teşkil etmektedirler. Bu çalışmada, motokuryelerin deneyimlerini anlamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplamıştır. Araştırmada, atipik istihdam ve iş güvencesizliğinin motokuryelerin çalışma koşulları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu koşullar, motokuryelerin gelirlerinde belirsizliğe, iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili risklere ve sosyal güvenlikten yoksunluğa neden olmaktadır. Araştırma, atipik istihdam koşullarının, çalışanların iş güvencesi ve sosyal güvenlik açısından korunmalarını sağlamak için politika yapıcılar tarafından ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative research was conducted to examine the relationship between atypical employment and job insecurity, focusing specifically on motorcycle couriers. Atypical employment is a prevalent phenomenon affecting a significant number of workers and is increasingly being adopted to enhance labor market flexibility. However, it is well-known that atypical employment conditions raise concerns regarding job insecurity and the lack of social security protection for workers. In this study, motorcycle couriers were selected as a sample representing a group of workers engaged in atypical employment. Motorcycle couriers often work under precarious conditions, with low wages and job insecurity. Data was collected through semistructured interviews to understand the experiences of motorcycle couriers. The research explored the impact of atypical employment and job insecurity on the working conditions of motorcycle couriers, which lead to income uncertainty, occupational health and safety risks, and lack of social security. The study emphasizes the need for policymakers to address atypical employment conditions and ensure the protection of workers in terms of job security and social security.